Tjenare!
Analysen har varit ganska bra på det däremot har systemen haft stolpe ut det ändras i eftermiddag.
Idag har vi SHL,KHL,EL samt länsderby med chans på Allettan för ett av lagen samt Hockeyallsvenskan.
Till andelslsaget!
1.Linköping-Örebro
Tio senaste matcherna : Linköping 1 vinst 9 förluster
Örebro 6 Vinster 4 Förluster
Hemmalaget har inte vunnit sedan 15 December och har även sparkat sin tränare,tveksamt om det kommer hjälpa redan idag när man fortsatt har viktiga spelare borta.
Örebro kommer från en förlust mot Rögle,där man själva inte alls är nöjda och räknar med att vi får se ett revanschsuget Örebro.
Lagen möttes senaste den 30/12 där Örebro vann med uddamålet,kapacitetsmässigt och formmässigt är Örebro numret större och mycket talar för borta seger,och är ett spikförslag.
2.Väsby-MODO
Tio senaste matcherna: Väsby 4 vinster 6 förluster
Modo 4 vinster 6 förluster
I hemmamötet med Timrå spelade Modo riktigt bra och studsade tillbaka efter ett antal sämre prestationer,och kan dom hålla upp den energin och sättet om jobbade för varandra kommer Väsby få det riktigt jobbigt
Väsby har det alltjämnt kämpigt och har endast en seger på dom senaste 5 matcherna, som grädde på moset har dom dessutom 4-12 i målskillnad på lagens två möten denna säsong,det mesta talar för ytterligare en förlust idag.
Väsby har en väldigt vass första kedja och dom skulle absolut kunna ge Modo en utmaning,därför kan värdet finnas i att gardera Modo denna kväll.
3.Västervik-Södertälje
Tio senaste matcherna: Västervik 5 vinster 5 förluster
Södertälje 8 vinster 2 förluster
Västervik spelar väldigt bra stundtals och har dessutom en väldigt vass målvakt och kan mycket väl dra det längsta strået här.
Södertälje går väldigt bra också och jagar tillsammans med Karlskoga framförallt Björklöven(4 poäng bakom) däremot så har dom det lite kämpigt med målskyttet till och från, därav så förordas helgardering i denna match och undertecknad håller tummarna för ett kryss till 4,20 i skrivande stund.
4.Tingsryd-AIK
Tio senaste matcherna:Tingsryd 5 vinster 5 förluster
AIK 6 vinster 4 förluster
Tingsryd tog en ordentlig skalp via 7-2 mot MODO i senaste matchen och kan spela riktigt bra stundtals och har vunnit ett av lagens tre möten denna säsong
AIK har ett riktigt bra lag,men har lite väl svårt att få till det ibland,vilket gör att jag inte vågar gå fullt ut på dom,men för den mindre kupongen är absolut tvåan gångbar men helst med krysset bredvid sig.
5.Karlskoga-Kristianstad
Tio senaste matcherna: Karlskoga 7 vinster 3 förluster
Kristianstad 3 vinster 7 förluster
Hemmalaget kommer ifrån en vinst mot Timrå,vilket är imponerande,dessutom så ligger man på 3:e plats med bara Björklöven och Timrå framför sig(mer matcher spelade dock)
Kristianstad kommer med fyra raka förluster och ligger dessutom sist i tabellen,dock så är det inte på något sätt några döda fiskar och dom skulle absolut kunna ställa till det,även om Karlskoga är starka hemma.
1:an först men då den sjunker som en sten tas övriga streck med tidigt!
6.Strömsbro-Hudiksvall
Tio senaste matcherna: Strömsbro 7 vinster 3 förluster
Hudiksvall 6 vinster 4 förluster
Länsderby!
Och för Strömsbro ligger en plats i Allettan och väntar vid vinst,Hudiksvall är redan klara och hur stor är motivationen för dom?
Hudik vann senaste mötet med uddamålet,men med helt andra förutsättningar här tror jag att hemmalaget bara kan vara starkast.
MEN- tror ändå att det kittlar lite att förstöra för sin länsgranne i norr och när Strömsbro kryper ner under 2 gånger så det känns helgarderingen given.
7.AK Bars Kazan-Dynamo Moskva
Tio senaste matcherna: Bars Kazan 9 vinster 1 förlust
Dynamo Moskva 7 vinster 3 förluster
Dom möttes senast på julafton och den matchen slutade hela 7-2 till Kazan.
Visst bortalaget lär komma revanschsugna här, men jag tror inte all taggtråd i världen kommer hjälpa dom att stoppa hemmalaget som går mot sin 9:e raka seger
8.Bremerhaven-Wolfsburg
5 senaste matcherna Bremerhaven 2 vinster 2 förluster
Wolfsburg 2 vinster 3 förluster
Tyska ligan har enbart hållit på cirka en månad,men lagen möttes i en turnering strax innan och där vann Bremerhaven båda lagens möten.
Wolfsburg är dock inget dåligt lag,men när 1:an streckas under 2 gånger pengarna tar jag med alla streck tidigt och hoppas på krysset eller bortaseger.
Häng med i gemenskapen och klicka er vidare till våran Facebook grupp via knappen nedan så snackar vi vidare där!
Andelar med grund i analysen för både Powerplay och Bomben finns även det att följa med på via knappen nedan
Gå med i Spelcash FB-grupp!
Till andelslsaget!