Speltips AIK – Györ 7/8: Bra chans för Gnaget!
Ungerska Györ är det som gästar National-arenan denna torsdag och det är dags för Conference League semifinal!
Helt klart ett svårt lag att värdera för mig som kanske inte följer den Ungerska fotbollen slaviskt och att den inhemska ligan precis har startat. Kollat man på truppen så är det inte direkt något att vara nervös över för AIK fansen är min feeling.
AIK då? Krossade Paide med 6-0 senast och det var inget snack om saken, man har tappat lite i Allsvenskan vilket såklart är negativt och 0-0 senast mot Öster var inte något att hänga i julgranen..
Tankar om matchen och speltips:
AIK över 1,5 mål @ 1.75 BetMgm
Får vi se en urladdning återigen? AIK kommer göra allt för att få med sig en seger härifrån så man inte är tvingade att vinna på bortaplan. Györ har ingen jättedefensiv att förlita sig på och släpper in en hel del mål. Jag tro Gnaget bara är för bra här och löser minst två påsar!
Mvh, Oliver
