Svenska spel logo med bakgrund

VMTipset – 5 Miljoner Jackpott!

Spela här!

Dagens bästa oddsboostar till Fotbolls VM

Till oddsboostarna
Match:
Turkiet-USA
Spel:
Turkiet +0,5
Odds:
1,95
Spelbolag:
Betinia
Spelstopp:
26/06 – 04:00
Publicerad: 25/6 2026 kl 09:14

Speltips Fotbolls-VM 2026 26/06: Turkiet-USA!

En sista chans för Turkiet att rädda någon typ av heder väntar när man tar emot värdnationen USA under natten mot fredagen. USA å andra sidan står på maximala sex poäng och kan inte sluta på någon annan plats i gruppen än högst upp. Rotation på ingång här?

Spela Turkiet +0,5 till oddset 1,95 hos Betinia

Turkiet

Otur, oförmåga, uselt. Det går att välja en mängd olika ord när man ska prata om Turkiets insats under detta VM. Trots att man varit det klart bättre laget i båda de matcher man spelat, och inte minst mot Paraguay, så står man på noll poäng efter två spelade matcher. Laget har fortfarande inte spräckt målnollan under detta mästerskap, och det är den stora anledningen till att man inte kan avancera vidare från gruppspelet.

Hur tänker då Turkiet här? Nationen har ingenting att spela för, så då viker man väl ned sig? Njae, riktigt så enkelt är det inte när det kommer till landslag. Turkarna lär med all säkerhet vilja visa folket där hemma att man bryr sig. Inte minst efter all den kritik man fått mota hemifrån. Turkiet har gjort två bra insatser hittills, och jag tror det kommer en till här.

USA

USA står på full pott och har säkrat gruppsegern efter två raka segrar. 4-1 mot Paraguay följdes upp med 2-0 mot Australien. Insatserna har varit lovande och jag tror ingen nation frivilligt ställs mot USA i en av de tidigare slutspelsrundorna. Till matchen mot Turkiet så finns det dock en hel del att ta i beaktning. En del saker som en så rutinerad tränare som Pochettino bör ta i beaktning.

”The Lebron James of Soccer” som han så vackert kallas i staterna, Christian Pulisic, dras med små skadeproblem. Dessutom är Antonee Robinson, Chris Richards, Folarin Balogun och Tyler Adams ett gult kort bort från avstängning. Dessa fyra spelare är dessutom nyckelspelare hela högen. Det måste ske någon typ av rotation, annars ramlar jag av stolen.

Speltips

Hade vi fått dessa oddsen innan turneringen startat så hade jag kastat mig över turkarna, och det kommer jag till viss del göra nu med. Ingen nation vaskar en match i VM, när man redan är utslagna. Det finns en heder att spela för. USA däremot har klart närmare till att vaska matchen då den inte betyder någonting, samt att man bara kan förlora på att spela sin bästa elva. En rotation måste ske. Turkiet +0,5 spelas till oddset 1,95 hos Betinia.

Spela här!