
Speltips Linköping – Brynäs 22/9: Läge att ta betalt efter premiären!
Två lag som kommer från olika sidor i premiären, Linköping vann med 3-2 över Timrå men om man ska vara helt ärlig så var det en jämn match som jag var inne på, på förhand och inte alls imponerad över det spel Linköping visade upp.
Brynäs fick sig en rejäl känga i Västerbotten när Skellefteå körde över dem målmässigt med 7-2. Det var aningen jämnare än vad siffrorna visar och jag tror det är ett revanschsuget Gävle-gäng som kommer till Östergötland.
Spelet:
Brynäs @ 2.25 GoGo Sport – Rygga här!
Jag tror väldigt mycket på Brynäs i den här matchen och spelar lite högre än medel insats. Håller Brynäs som ett givet top 6 lag och när jag såg Linköping i premiären så befäste det bara min take att det är ett gäng som kommer få kriga i botten fyra.
Väldigt bra spel!
Mvh, Oliver
