
Speltips: HV71 – Oskarshamn
Hockeytisdag med SHL på schemat! Jag har tagit sikte på matchen mellan HV71 och Oskarshamn där jag tycker mig ha hittat ett fint spel!
Det börjar bli allt mer allvar för HV71, just nu har de sju poäng upp till säker mark. Lyckas de ta sin 3:e raka hemmaseger och därmed minska avståndet till övriga eller tar det stopp mot formstarka Oskarshamn?
HV71
Gjorde en väldigt fin hemmamatch mot Frölunda i fredags där de vann med 6-3. Men glädjen blev kortvarig då de åkte på en förlust med 5-2 i Örebro under lördagen. Tycker det summerar HV71 väldigt mycket denna säsong. De gör stabila insatser då och då utan att resultaten har gått deras väg men sedan följer dem upp med matcher där de är totalt odugliga hela laget. Det är också anledningen till varför de ligger på kvalplats tillsammans med Malmö, alldeles för ojämna. De börjar bli väldigt bråttom att plocka poäng nu ifall de ska slippa undan kvalet. Det krävs att alla i HV höjer sig många nivåer om de ska kunna ta sig upp på säker mark igen. Något positivt för HV71 är att André Petersson har börjat steppa upp ordentligt. Han kommer att bli otroligt viktig för sitt HV framöver.
OSKARSHAMN
Ett lag som jag tycker spelar bättre och bättre ju längre säsongen går. På de 15 senaste matcherna så ligger de 4:a i formligan och har lyckats plocka 27 poäng. Största anledning till varför Oskarshamn går så pass bra handlar om SHLs poängligaledare Antti Suomela och Patrik Karlkvist. De fortsätter att ösa in mål framåt match efter match för sitt Oskarshamn. Sedan har de också en andrakedja med Jiri Smejkal i spetsen som även dem producerar väldigt flitigt framåt.
Ifall Oskarshamn hade haft en starkare defensiv hade de legat mycket högre upp i tabellen än vad de gör nu. Bara Brynäs har släppt in mer mål. Men just defensiven har sett mycket stabilare ut på slutet vilket också är en utav anledningarna till deras starka form och vad jag tror kommer göra dem till ett slutspelslag att räkna med.
SPELTIPS
Jag tycker att Oskarshamn är alldeles för stora underdogs i denna match och gillar därför oddset vi får på att de ska vinna inkl förlängning och straffar. Absolut att HV71 har spelat upp sig på slutet men såhär stora favoriter tycker jag inte att de ska vara mot ett formstarkt Oskarshamn.
Lycka till!
Mvh, Bårman
