Topptipset – 250,000 kr extra HELA veckan!

Spela här!
Publicerad: 21/12 2025 kl 10:21

DartVM 2026 – Speltips & tankar från DAG 11

Vi kliver in i den 11e dagen av Dart-VM. Vilken fart det rullar på i! Glädjande nog så har vi en svensk klar för tredje rundan. Svensken i fråga är givetvis Andreas Harrysson, och hans lottning är allt annat än omöjlig. Den 27 december är det dags för “Dirty Harry” igen. Idag rullar den andra omgången vidare!

13:45 Ryan Joyce – Krzysztof Ratajski

Den jämnaste matchen på hela VM? Det var min första tanke när jag såg att dessa två skulle ställas mot varandra. Spelbolagen håller inte helt förvånande med och har prista matchen som en coinflip.

Ryan Joyce gjorde en klassisk Ryan Joyce-insats i första omgången när man besegrade Owen Bates med 3-0. Endast en 180s, men mängder av 140+ samt 100+ scores. Sist men inte minst så var han lika glödhet på dubblarna som alltid. Hela 64,29% på den yttre ringen imponerar.

Ratajski imponerade även han. Ett möte med Alexis Toylo, tourens långsammaste spelare, krävde en hel del tålamod. Ratajski höll lugnet matchen igenom och var även han klinisk på sina dubblar. 50% på den yttre ringen är inte fy skam. 

Detta är ett möte mellan två spelare som har sin styrka i dubblarna. Ingen av spelarna kastar särskilt många 180s, utan det är stabiliteten som byggt dessa två herrar. Jag kan inte hitta en favorit av dom. Inget spel från min sida.

14:45 Joe Cullen – Mensur Suljovic

Joe Cullen var rasande på presskonferensen efter sin seger i första rundan. “Hur kunde ni tycka att jag var underdog?” Det var frågan han ställde till pressen och spelbolagen. Ja Joe, kan det varit för att du underpresterat under lång tid kanske, medan din motståndare var i bättre slag?

Oavsett så gjorde Cullen sin bästa match på länge och är en av de spelarna som imponerade mest i första rundan. Jag såg inte prestationen komma riktigt, och nu är det dags att omvärdera.

Mensur Suljovic stod även han för en bra insats när han besegrade David Cameron med 3-1 i set. Det ska dock sägas att han kom undan billigt då hans motståndare Cameron träffade endast 6/24 dubblar. 

Om Joe Cullen nu tydligen bestämt sig för att kasta bra pil igen så kommer oddsen vara bra på honom framöver, likt här. Jag är inte helt trygg i att han gör det, men med prestationen i ryggen, och att oddsen är så pass bra här, så måste vi hugga honom.

Joe Cullen att vinna matchen spelas till oddset 1,67 hos Expekt

15:45 Luke Woodhouse – Max Hopp

Luke Woodhouse kommer väldigt billigt undan i första omgången mot Boris Krcmar. Setsiffrorna 3-1 kan få det att låta simpelt, men så var inte fallet. Woodhouse rånade till sig det tredje setet till 2-1, och vem vet vad som hade hänt annars? Det var en prestation som skrek nervositet. Är den borta till andra rundan?

Tysklands före detta bäste spelare fick en tacksam första runda när han ställdes mot en Martin Lukeman helt ur slag. Hopps insats räckte utan större problem till en 3-1 vinst. Samma prestation kommer dock inte räcka här. Frågan är om han har en så mycket bättre prestation i sig för tillfället. 

Luke Woodhouse ska vara, och är, favorit. Men jag tycker inga odds lockar, utan skippar spel här. 

16:45 Rob Cross – Ian White

Rob Cross är ännu en spelare som varit något uträknad inför turneringen, men som tack vare sin insats i första omgången fått folk att tänka på. Det var ingen insats som gjorde honom till en kandidat till segern, men en insats som får mig att tro att det finns några omgångar i honom. 

Ian White stod för en kalasdålig insats, precis som senast vi såg honom på den stora scenen. Som tur var så mötte han en ännu sämre Mervyn King, vilket gjorde att han ändå vann med 3-2. Det fanns inga toppar i Whites spel över huvud taget, och det finns inget som talar för att det ska komma här. 

Cross ska vara några nummer för stor här. Han bör rimligtvis bara bli bättre och bättre efter sin vinst i första omgången dessutom. Ian White är helt ur slag. 

Rob Cross -1,5 Set spelas till oddset 1,73 hos Snabbare

20:15 Martin Schindler – Keane Barry

Jag skrev att dubblarna kan ofta stöka till det för Martin Schindler inför hans första omgång. Det gjorde det till viss del i första rundan då han hade en period under matchen där han låg runt 20%. Hans 180s och höga scoring överlag gjorde dock att det inte blev några problem. Han skapade sig mer än dubbelt så många chanser på att kasta på dubblar som sin motståndare Burton.

Keane Barry är som en sämre version av Schindler. Barry kan även han fastna ordentligt på dubblar, och inte minst när han är pressad. Dubblarna satt där de skulle i första omgången, men mycket hade att göra med den minimala press han sattes under av motståndaren Pusey. Nu kommer Barry få jaga matchen igenom, och alla dubblar kommer att vara av stor vikt. Lite som att storebror tar emot lillebror här. 

Martin Schindler -1,5 set spelas till oddset 1,70 hos Expekt

21:15 Gerwyn Price – Wesley Plaiser 

Gerwyn Price såg väldigt bra ut i sin första omgång. Trots endast 34,62% på dubblarna så registrerade han ett pilsnitt på 96,42 i 3-0 segern över Adam Gawlas. Den tunga scoring som Price kastade leg efter leg var det som imponerade mest. Gawlas fick endast chansen att kasta på tre(!) dubblar över hela matchen.

Wesley Plaiser stod för en helt okej insats när han avväpnade Lukas Wenig med 3-1 i set. Inte minst så imponerade han på den yttre ringen genom att vara 55% på dubblarna genom hela matchen. Han måste dock höja sin scoring avsevärt om han ska få chansen att kasta på dubblar mot Price. En fokuserad Price vinner enkelt här.

Gerwyn Price -2,5 Set spelas till oddset 2,20 hos Coolbet

22:15: Luke Littler – David Davies 

Luke Littlers insats kändes vid första anblick något svag i första omgången. Då snittade han 101.54. Littler flyttar gränser konstant om vad som är en bra prestation. Ingen annan spelare har snittat över 100 än, och när han gör det så känns det normalt. Vem ska fälla honom i detta VM egentligen? Inte blir det David Davies i alla fall. 

Jättekul för David Davies såklart att vara framme i andra rundan. Men nu är det slut på det roliga. Det krävs liksom att Littler ramlar på scenen och skadar högerhanden eller något för att det ska bli match av det här. 

Luke Littler kastar 180 i varje set som spelas till oddset 1,67 hos Expekt

23:15 Damon Heta – Stefan Bellmont

Damon Heta ska nog skatta sig lycklig att motståndet inte var bättre än Steve Lennon i första omgången. Den australiensiske stjärnan Heta imponerade inte på mig, men vann ändå enkelt med 3-1. Heta är rankad som nummer 16 i världen, men så bra är han definitivt inte just nu. 

Stefan Bellmont visade att om man vinner Challengetouren, så är man en ganska bra spelare. Schweizaren besegrade den femfaldige världsmästaren Raymond van Barneveld i den första omgången med 3-0. Bellmont tajming under press var helt lysande, och det fanns mycket att imponeras av.

Damon Heta är den av dessa två som har högst höjd i sig. Frågan är bara om han kan få fram den till söndag kväll. Jag är tveksam. Just nu spelar dessa två på en liknande nivå, och då är det svårt att inte backa Bellmont ännu en gång. 

Stefan Bellmont +1,5 Set spelas till oddset 2,25 hos Betinia

Spela på Dart-VM hos Expekt här!