

Speltips ATP Basel 30/10: Holger Rune-Valentin Vacherot!
Välkommen tillbaka säger vi till Holger Rune! Efter en långvarig skadeperiod så har han hittat rätt i Basel. Nu väntar en intressant kvartsfinal mot Valentin Vacherot. En stor möjlighet för båda spelarna att avancera till en semifinal. Vem tar chansen?
Spela Holger Rune till odds 1.84 hos DBet
Holger Rune
Så sent som i måndags så gick vi emot Holger Rune i den första omgången. Han letade efter sin första turneringsseger för säsongen, och det trodde jag inte att han skulle lösa. Rune förlorade antalet bollar i matchen med 110-118, men han vann de allra viktigaste, och därav matchen.
Segern gav utan tvekan en boost av självförtroende då han såg ännu en nivå bättre ut i andra omgången mot Hubert Hurkacz. Holger Rune trivs som fisken i vattnet i just Basel. På sina tre tidigare vistelser i Basel så har det blivit en final, och två semifinaler. Nu stormar han mot något liknande.
Valentin Vacherot
Valentin Vacherot är rankad som nummer 31 i världen, men riktigt så bra är han inte. Hans vinst i Shanghai förra säsongen, som kom från ingenstans, gjorde att han flög upp på rankingen och därefter har kunnat spela vilken turnering han velat under den här säsongen.
Vacherot tog en stor skalp när han besegrade unge spanjoren Jodar i andra omgången, men det var i mångt och mycket en gåva från Jodar som inte tog någon av de många chanser han hade.
Speltips
Vacherot servar bäst av dessa två, och det går dessutom fort i Basel, men det är hans enda edge i den här matchen. Spelmässigt så har Rune sett klart bättre ut än jag trodde, och inte minst i andra omgången. En bra Rune är bättre än en bra Vacherot, även om rankingen säger något helt annat just nu. Han har dessutom en dags mer vila. Jag tycker Rune ska vara klart större favorit än vad oddsen säger. Holger Rune att vinna matchen spelas till oddset 1,84 hos DBet.

| Match: | Holger Rune-Valentin Vacherot |
| Spel: | Holger Rune |
| Odds: | 1.84 |
| Spelbolag: | DBet |
| Spelstopp: | 30/10 – Tid ej fastställd |