Speltips: Lloyd Harris-James Duckworth
En ny vecka är här och grästennisen lyser tyvärr med sin frånvaro. Nu riktas allt fokus på hardcourt med ett stundande US Open om ungefär fyra veckor. Veckans första speltips kommer att komma från just USA och Atlanta där en av veckans tre ATP-turneringar håller hus!
Två kvalspelare ställs mot varandra!
Lloyd Harris och James Duckworth ställs mot varandra i den första omgången av ATP-turneringen i Atlanta efter att båda två har tagit sig igenom två kvalmatcher var. Harris har besegrat två amerikaner i form av Donald Young och Michael Mmoh medan Duckworth har besegrat Mitchell Krueger och Gijs Brouwer
Två bra servare!
Lloyd Harris har verkligen visat att han trivs i Atlanta! Efter att han visat under sommaren att formen är på uppgång verkar det inte vara någon skillnad här. Harris har med sin tunga serve visat att förhållandena passar honom perfekt här. I den andra kvalmatchen mot Michael Mmoh smällde han in hela 33 serveess.
James Duckworth ser också ut att trivas i Atlanta och inte minst i sina egna servegame. Australiensaren har bara tappat sin serve en gång på sina två kvalmatcher trots att han mött ett tufft motstånd.
Speltips och tankar
Detta kommer att bli en väldigt servebaserad match mellan två spelare som gärna avgör poängen så fort som möjligt efter sin serve. Ingen av spelarna har sin styrka i returspelet och båda spelarna har behövt vinna ett par tiebreaks i kvalet.
Det kommer krävas en hel del för att någon av dessa ska tappa sin serve ett par gånger och att matchen ska springa iväg åt något håll. Överspelet är rätt väg att gå i denna matchen på det snabba underlaget när spelbolagen bjuder oss på en fin överlina. Över 22,5 games spelas i matchen till oddset 1,80 hos Speedybet!
Signa upp hos Speedybet och ta del av en oddsbonus på 1000 kr här!
| Match: | Lloyd Harris-James Duckworth |
| Spel: | Över 22,5 games |
| Odds: | 1,80 |
| Spelbolag: | Speedybet |
| Spelstopp: | 24/07 – 20:30 |
