
Speltips Elitloppet – borttappad i snacket?
Årets stora travfest är här – Elitloppet! Startfälten till försöken är lottade och startlistorna finns uppe. Redan nu under måndagen väljer jag att ta ett tidigt spel baserat på hur lottningen föll ut och oddsen ser ut.
Favorit just nu är Idao de Tillard. Det tycker jag är helt rätt. Detta franska styrkefenomen tål att gå i spåren, tål två heat, och har nog med speed för att greja kort distans. Däremot finner jag inget större värde i oddset, favoritskapet är korrekt och oddset hyfsat rätt det med. Istället riktas mina blickar mot fjolårsvinnaren.
Fjolårsvinnaren Go On Boy lottades till ett dugligt femtespår i vad som känns som det lite snällare försöket. Man lär knappast behöva tömma hästen för att vara tvåa-trea i försöket. Lite som i fjol, där man finspurtade in som tvåa utan att bruka allt.
I finalen sen lär den här tioåringen, sin vana trogen, lösa en plats bland de tre. Att vara med på ”prispallen” är lite av hans specialitet. I fjol blev det 10 starter och 9 av dessa slutade med en topp 3-placering. Detta trots att han enbart startar i tuffa gäng. Även i år har 3 av 4 lopp slutat med en placering bland de tre. Bara en galopp i Prix D’Amerique är plumpen. Även i fjol var det en galopp som blev plumpen i protokollet.
Slutsatsen för mig är tydlig: står han på benen är det en oerhört säker häst vad gäller att hitta in bland de tre främsta. Därför lirar jag topp 3 / plats till 3,00 hos Bet365 vilket jag tycker är en smula högt.
