Belgien räddades av självmål – Egypten nära historisk VM-skräll
Belgien var bara minuter från ett tungt bakslag i VM-premiären mot Egypten. Men efter en sen kvittering via ett självmål kunde den europeiska favoriten undvika förlust och rädda en poäng i Grupp G.
Egypten skakade VM-favoriten
Inför matchen var Belgien stor favorit, men det var Egypten som tog kommandot i målprotokollet. Emam Ashour gav egyptierna ledningen med ett distinkt avslut i den första halvleken och såg länge ut att bli matchhjälte.
Belgien, med profiler som Kevin De Bruyne och Jérémy Doku i startelvan, hade därefter svårt att skapa de riktigt farliga målchanserna mot ett välorganiserat egyptiskt försvar.
Lukaku förändrade matchbilden
När Belgien inte fick spelet att stämma valde förbundskapten Rudi Garcia att agera. I den 66:e minuten skickades Romelu Lukaku in från bänken i jakt på en kvittering.
Inhopparen fick omedelbar effekt på matchen. Bara 22 sekunder efter att Lukaku kommit in på planen hamnade bollen i mål efter en olycklig styrning från en egyptisk försvarare. Självmålet innebar 1–1 och räddade Belgien från en mycket oväntad premiärförlust.
Egypten missade historisk seger
Egypten har deltagit i flera världsmästerskap men har fortfarande aldrig tagit en VM-seger. Under stora delar av matchen såg det dock ut som att förlustsviten skulle brytas.
I stället fick egyptierna nöja sig med en poäng, medan Belgien kunde andas ut efter en insats som lär skapa frågetecken inför de kommande gruppspelsmatcherna. Resultatet gör att Grupp G fortsatt är helt öppen efter den första omgången.
Matchfakta
| Match | Resultat |
|---|---|
| Belgien – Egypten | 1–1 |
Nyckelhändelser
| Händelse | Detalj |
|---|---|
| 1–0 | Emam Ashour, Egypten |
| 1–1 | Självmål efter Lukakus inhopp |
| Avgörande drag | Romelu Lukaku byttes in i den 66:e minuten |
Hur slutade Belgien–Egypten?
Matchen slutade 1–1.
Vem gjorde Egyptens mål?
Emam Ashour gav Egypten ledningen i den första halvleken.
Hur kom Belgien tillbaka i matchen?
Belgien kvitterade genom ett självmål kort efter att Romelu Lukaku bytts in.
Var Egypten nära sin första VM-seger?
Ja, Egypten ledde länge matchen och var nära en historisk VM-vinst.