Komplett

TV-tablå Sommarspelen 2024 i Paris

Sommar-OS 2024 i Paris närmar sig med stormsteg och schemat för spelen är satt! Mellan den 24 juli-11 augusti ska tävlingar utföras i totalt 329 grenar! Få reda på när din favoritgren kommer att hållas, och allt annat du behöver veta tillsammans med oss!

Bästa spelbolagen för TV-soffan

Alla våra spelbolag är
Licensierade
Recenserade av våra experter

Expekt

  • + Riktigt bra bonus
  • + Stort utbud
  • + Enkel och snygg layout
  • + Höga konkurrenskraftiga odds
  • Något svårt att hitta på sidan i början

Snabbare

  • + Stor bonus
  • + Grymt snabba uttag
  • + Stort utbud av spel
  • + Erbjuder livestreams
  • Något svårt att hitta på sajten i början

LeoVegas

  • + Stort utbud av marknader
  • + Enkel och snabb sökfunktion
  • + Enkel och snygg layout
  • + App med LeoAlert

Unibet

  • + Snabba uttag
  • + Svensk support
  • + Bra livestreams
  • Inget poolspel

TV-Tider Sommarspelen 2024

Ett olympiskt spel ligger precis framför oss och det är bara att göra sig redo! Discovery har rättigheterna till spelen och du kommer att kunna se alla grenar på deras plattformar. På linjär tv kommer tävlingar att sändas på Kanal 5, Kanal 9 och Eurosport. Dessutom kommer allt annat att finnas på Max (tidigare Discovery+). 

“Discovery Networks har rättigheterna till OS 2024! Från 2026 flyttar dock de olympiska spelen tillbaka till SVT”

För den som har tillgång till Max (tidigare Discovery+) kommer man alltså att kunna se alla de 329 grenar som ska avgöras. Ofta går det dessutom att välja vilket språk man vill ha på kommentatorerna till grenen.

Håll koll på senaste nyheterna för Sommarspelen

Vanliga frågor om TV-tider under Sommarspelen i Paris 2024

Vilket TV-bolag har rättigheterna till OS i Paris 2024?

Discovery Networks har rättigheterna till OS i Paris 2024. Från och med nästa olympiska spel så är det dock återigen SVT som har rättigheterna!

Vilken kanal sänder OS i Paris 2024?

Vilken kanal sänder är en fråga som egentligen bör ställas i form av vilka kanaler sänder? Det är nämligen tre kanaler som sänder de olympiska spelen! De tre kanalerna, Kanal 5, Kanal 9 och Eurosport går alla att se olika grenar på under OS i Paris 2024.

Hur hittar jag ett fullständigt program till OS 2024?

På Spelcash hittar du ett fullständigt program till spelen och dessutom vilka som sänder OS 2024 i Paris!

Sommarspelen i Paris 2024 – hela schemat

Ett olympiskt spel innehåller mängder med sporter, grenar, och idrottare. Att hålla koll på när allting sker kan vara väldigt svårt för gemene. Därav har vi satt ihop det fullständiga schemat så att du bara behöver kika in hos oss för att få koll. 

Sommarspelen 2024 – Hela schemat dag för dag!

24 juli

Fotboll – gruppspel herrar

  • 15.00: Uzbekistan-Spanien
  • 15.00: Argentina-Marocko
  • 17.00: Egypten-Dominikanska republiken
  • 17.00: Guinea-Nya Zeeland
  • 19.00: Japan-Paraguay
  • 19.00: Irak-Ukraina
  • 21.00: Mali-Israel
  • 21.00: Frankrike-USA

Rugby

  • Från 15.30: Herrar, gruppspel

25 juli

Bågskytte:

  • 9.30: Indviduell rankningsomgång, damer
  • 14.15: Indviduell rankningsomgång, herrar

Fotboll – gruppspel damer:

  • 17.00: Spanien-Japan
  • 17.00: Kanada-Nya Zeeland
  • 19.00: Nigeria-Brasilien
  • 19.00: Tyskland-Australien
  • 21.00: Frankrike-Colombia
  • 21.00: USA-Zambia

Handboll – gruppspel, damer

  • 09.00: Slovenien-Danmark
  • 11.00: Nederländerna-Angola
  • 14.00: Spanien-Brasilien
  • 16.00: Tyskland-Korea
  • 19.00: Ungern-Frankrike
  • 21.00: Norge-Sverige

Rugby

  • 14.00-17.00: Herrar, gruppspel
  • Från 20.00: Herrar, slutspel

26 juli

20.24: Invigning

 

27 juli

Gymnastik:

  • Från 11.00: Kval, herrar

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket – herrarnas gruppspel

  • 11.00: Australien-Ej Klart
  • 13.30: Tyskland-Japan
  • 17.15: Frankrike-Ej klart
  • 21.00: Ej klart-Kanada

Beachvolley

  • Från 14.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar.

Boxning:

  • 15.30: 16-delsfinal 54kg, damer
  • 16.18: 16-delsfinaler 60kg, damer
  • 17.06: 16-delsfinaler 63,5kg, herrar
  • 17.38: 16-delsfinaler, 80kg, herrar
  • 20.00: 16-delsfinaler 54kg, damer
  • 20.48: 16-delsfinaler 60kg, damer
  • 21.36: 16-delsfinaler 63,5kg, herrar
  • 22.08: 16-delsfinaler, 80kg, herrar

Kanotslalom:

  • 15.00: Kanot singel, herrar, första åket
  • 15.50: Kajak, singel, damer första åket
  • 17.10: Kanot singel, herrar, andra åket
  • 18.00: Kajak, singel, damer andra åket

Cykling, landsväg: 

  • 14.30: Individuellt tempolopp, damer
  • 16.34: Individuellt tempolopp, herrar

Simhopp:

  • 11.00: Synkroniserad parhoppning, 3m, damer

Ridsport:

  • 09.30: Dressyr, individuellt och lag

Fäktning:

  • Från 10.00: Värja, individuellt, damer
    Från 10.25: Sabel, individuellt, herrar

Fotboll: Gruppspel, herrar

  • 15.00: Dominikanska Republiken-Spanien
  • 15.00: Argentina-Irak
  • 17.00: Uzbekistan-Egypten
  • 17.00: Ukraina-Marocko
  • 19.00: Nya Zeeland-USA
  • 19.00: Israel-Paraguay
  • 21.00: Japan-Mali
  • 21.00: Frankrike-Guinea

Handboll: Gruppspel, herrar

  • 09.00: Spanien-Slovenien
  • 11.00: Ungern-Egypten
  • 14.00: Kroatien-Japan
  • 16.00: Norge-Argentina
  • 19.00: Tyskland-Sverige
  • 21.00: Danmark-Frankrike

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (7 matcher)
  • Från 19.45: Gruppspel, damer (2 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 48 kg, damer
  • Från 10.00: 60 kg, herrar

Rodd:

  • 09.00: Singelsculler, herrar, heat
  • 10.12: Singelsculler, damer, heat
  • 11.30: Dubbelsculler, herrar, heat
  • 12.00: Dubbelsculler, damer, heat
  • 12.30. Fyrsculler, herrar, heat
  • 12.50: Fyrsculler, damer, heat

Rugby:

  • Från 14.30: Slutspel, herrar

Skytte:

  • Från 09.00: Luftgevär 10 m, mixed
  • 10.30: Luftpistol 10 m, herrar, kval
  • 12.30: Luftpistol 10 m, damer, kval

Skateboard:

  • 12.00: Street, herrar, kval
  • 17.00: Street, herrar, final

Surfing:

  • 19.00: Runda 1, herrar
  • 23.48: Runda 1, damer

Simning:

Förmiddagspass, start 11.00:

  • 100 m fjäril, damer, försök
  • 400 m fritt, damer, försök
  • 100 bröstsim, herrar, försök
  • 400 m fritt, herrar, försök
  • 4×100 m fritt, damer, försök
  • 4×100 m fritt, herrar, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m fjäril, damer, semifinal
  • 20.42: 400 m fritt, herrar, final
  • 20.55: 400 m fritt, damer, final
  • 21.15: 100 m bröstsim, herrar, semifinal
  • 21.37: 4×100 m fritt, damer, final
  • 21.50: 4×100 m fritt, herrar, final

Bordtennis:

  • Från 15.00: Singel, damer och herrar, kvalomgång
  • Från 16.30: Dubbel, mixed, åttondelsfinaler
  • Från 20.00: Singel, damer och herrar, slutspel

Tennis:

  • Första omgången i damernas och herrarnas singel, samt damernas och herrarnas dubbel.

Volleyboll:

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo:

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

28 juli

Bågskytte: 

  • Från 09.30: Lagtävling, damer (final 17.11)

Gymnastik:

  • Från 09.30: Damernas kval

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Sydsudan-Ej klart
  • 13.30: Spanien-Kina
  • 17.15: Serbien-USA
  • 21.00: Serbian-Puerto Rico

Beachvolley: 

  • Från 09.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar

Boxning:

  • Herrar: 57 kg, 71 kg, 92 kg
  • Damer: 50 kg, 66 kg,

Se detaljerat matchschema här.

Kanotslalom:

  • 15.30: Kajak, damer, semifinal
  • 17.45: Kajak, damer, final

Mountainbike:

  • 14.10: Crosscountry, gamer, final

Ridsport:

  • 10.30: Fälttävlan, lag, terräng
  • 13.00: Fälttävlan, individuellt, terräng

Fäktning:

  • Från 09.30: Florett, individuellt, damer
  • Från 10.00: Värja, individuellt, herrar
  • 21.45: Florett, damer, final
  • 22.15: Värja, herrar, final

Fotboll, gruppspel, damer:

  • 17.00: Brasilien-Japan
  • 17.00: Nya Zeeland-Colombia
  • 19.00: Spanien-Nigeria
  • 19.00: Australien-Zambia
  • 21.00: Frankrike-Kanada
  • 21.00: USA-Tyskland

Handboll, gruppspel, damer:

  • 09.00: Brasilien-Ungern
  • 11.00: Sydkorea-Slovenien
  • 14.00: Sverige-Tyskland
  • 16.00: Danmark-Norge
  • 19.00: Angola-Spanien
  • 21.00: Frankrike-Nederländerna

Landhockey:

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (4 matcher)
  • Från 17.00: Gruppspel, herrar (4 matcher)

Judo: 

  • Från 10.00: 66 kg, herrar
  • Från 10.00: 52 kg, damer
  • 17.38: 66 kg, herrar, final
  • 18.09: 52 kg, damer, final

Rodd: 

  • 09.00: Singelsculler, damer, återkval
  • 09.36: Singelsculler, herrar, återkval
  • 10.10: Dubbelsculler, damer, återkval
  • 10.20: Dubbelsculler, herrar återkval
  • 10.30: Tvåor, damer, försök
  • 11.00: Tvåor, herrar, försök
  • 11.30: Dubbelsculler, lättvikt, damer, försök
  • 12.00: Dubbelsculler, lättvikt, herrar, försök
  • 12.30: Fyror, damer, försök
  • 12.50: Fyror, herrar, försök

Rodd: 

  • Från 15.30: Gruppspel

Segling:

  • Från 12.10: iQFOiL, damer & herrar
  • Från 15.30: 49er, damer & herrar

Skytte:

  • 09.15: Luftgevär, 10 m, damer, kval
  • 09.30: Luftpistol, 10 m, herrar, final
  • 11.15: Luftgevär, 10 m, herrar, kval
  • 12.00: Luftpistol, 10 m, damer, final

Skateboard:

  • 12.00: Street, damer, kval
  • 17.00: Street, gamer, final

Surfing: 

  • 19.00: Damer, runda 2
  • 23.48: Herrar, runda 2

Simning:

Försökspass, start 11.00:

  • 200 m frisim, herrar, försök
  • 400 m medley, herrar, försök
  • 100 m bröstsim, damer, försök
  • 100 m ryggsim, herrar, försök
  • 200 m frisim, damer, försök

Finalpass:

  • 20.30: 400 m individuell medley, herrar, final
  • 20.45: 100 m fjärilsim, damer, final
  • 20.51: 200 m frisim, herrar, semifinaler
  • 21.15: 100 m bröstsim, damer, semifinaler
  • 21.37: 100 m ryggsim, herrar, semifinaler
  • 21.54: 100 m bröstsim, herrar, final
  • 22.00: 200 m frisim, damer, semifinaler

Bordtennis: 

  • 10.00: Singel, damer & herrar
  • 16.00: Dubbel, mixed, kvartsfinaler
  • 20.00: Singel, damer & herrar

Tennis: 

  • Första omgången i damernas och herrarnas singel, samt damernas och herrarnas dubbel.

Volleyboll:

  • 09.00: Gruppspel, damer
  • 17.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo:

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar

29 juli

Bågskytte:

  • Från 09.30: Lag, herrar
  • 17.11: Lag, herrar, final

Gymnastik:

  • 17.30: Lag, herrar, final

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel damer:

  • 11.00: Nigeria – Australien
  • 13.30: Tyskland – Belgien
  • 17.15: Kanada – Frankrike
  • 21.00: USA – Japan

Beachvolley:

  • Från 09.00: Damer och herrar

Boxning:

  • Damer: 60 kg,
  • Herrar: 63,5 kg, 92 kg, +92kg

Kanotslalom:

  • 15.30: Kanot, singel, herrar, semifinal
  • 17.20: Kanot, singel, herrar, final

Mountainbike:

  • 14.10: Crosscountry, herrar, final

Simhopp:

  • 11.00: Synkroniserad 10 m, herrar, final

Ridsport

  • 11.00: Fälttävlan, individuell hoppning, kval
  • 12.15: Fälttävlan, laghoppning, final
  • 15.00: Fälttävlan, individuell hoppning, final

Fäktning:

  • Från 09.30: Sabel, damer
  • Från 09.55: Florett, herrar
  • 21.45: Sabel, damer, final
  • 22.10: Florett, herrar, final

Handboll, gruppspel herrar:

  • 09.00: Japan – Tyskland
  • 11.00: Slovenien – Kroatien
  • 14.00: Egypten – Danmark
  • 16.00: Sverige – Spanien
  • 19.00: Frankrike – Norge
  • 21.00: Argentina – Ungern

Landhockey:

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (2 matcher)
  • Från 10.30: Gruppel, damer (6 matcher)

Judo:

  • Från 10.00: 57 kg, damer
  • Från 10.00: 73 kg, herrar
  • 17.38: 57 kg, damer, final
  • 18.09: 73 kg, herrar, final

Rodd: 

  • 09.30: Herrarnas singelsculler semifinal E/F 1
  • 09.42: Herrarnas singelsculler semifinal E/F 2
  • 09.54: Damernas singelsculler semifinal E/F 1
  • 10.06: Damernas singelsculler semifinal E/F 2
  • 10.20: Herrarnas tvåa återkval
  • 10.30: Damernas tvåa återkval
  • 10.40: Lättvikt herrarnas dubbelsculler återkval
  • 11.00: Lättvikt damernas dubbelsculler återkval
  • 11.20: Herrarnas fyrsculler återkval
  • 11.30: Damernas fyrsculler återkval
  • 11.40: Herrarnas åtta heat
  • 12.00: Damernas åtta heat

Rugby

  • Från 14.00: Gruppspel

Segling

  • Från 12.10: 49er, damer & herrar
  • Från 15.40: iQFOiL, damer & herrar

Skytte:

  • 09.00: Trap, kval, herrar
  • 09.15: Luftpistol 10 m, mixed, kval
  • 09.30: Luftgevär 10 m, damer, final
  • 12.00: Luftgevär 10 m, herrar, final

Surfing:

  • 19.00: Runda 3, herrar
  • 23.48: Runda 3, damer

Simning:

  • 11.00: 400 m  medley, damer, försök
  • 11.00: 100 m ryggsim, damer, försök
  • 11.00: 800 m frisim, herrar, försök

Finalpass

  • 20.30: 400 m medley, damer, final
  • 20.43: 200 m frisim, herrar, final
  • 21.00: 100 m ryggsim, damer, semifinaler
  • 21.22: 100 m ryggsim, herrar, final
  • 21.32: 100 m bröstsim, damer, final
  • 21.48: 200 m frisim, damer, final

Bordtennis:

  • Från 10.00: Singel, damer & herrar
  • Från 17.00: Dubbel, mixed, semifinal
  • 20.00: Singel, damer & herrar

Tennis:

  • Från 12.00: Singel, damer & herrar
  • Från 12.00: Dubbel, damer & herrar
  • Från 12.00: Mixed dubbel

Volleyoll:

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo:

  • 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

30 juli

Bågskytte

  • Från 12.00: Damer och herrar, individuellt

Gymnastik

  • 18.15: Lag, damer, final

Badminton

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Ej klart-Ej klart
  • 13.30: Kanada-Australien
  • 17.15: Japan-Frankrike
  • 21.00: Ej klart-Tyskland

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer och herrar

Beachvolley:

  • Från 09.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar

Boxning

  • Damer: 54 kg, 57 kg
  • Herrar: 51 kg, 80 kg

Kanotslalom

  • 15.00: Kanot, singel damer, första åket
  • 16.00: Kajak, singel herrar, första åket
  • 17.10: Kanot, singel damer, andra åket
  • 18.10: Kajak, singel herrar, andra åket

Cykling BMX

  • 13.25: Freestyle, damer, kval
  • 15.12: Freestyle, herrar, kval

Ridsport

  • 11.00: Dressyr, lag, dag 1
  • 13.45: Dressyr, individuellet, dag 1

Fäktning

  • 13.30: Värja, damer, slutspel
  • 20.30: Värja, damer, final

Fotboll, gruppspel herrar

  • 15.00: Dominikanska republiken – Uzbekistan
  • 15.00: Spanien – Egypten
  • 17.00: Ukraina – Argentina
  • 17.00: Marocko – Irak
  • 19.00: USA – Guinea
  • 19.00: Nya Zeeland – Frankrike
  • 21.00: Paraguay – Mali
  • 21.00: Israel – Japan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Tyskland – Slovenien
  • 11.00: Norge – Korea
  • 14.00: Nederländerna – Spanien
  • 16.00: Ungern – Angola
  • 19.00: Frankrike – Brasilien
  • 21.00: Sverige – Danmark

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (6 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 81 kg, herrar
  • Från 10.00: 63 kg, damer
  • 17.38: 81 kg, herrar, final
  • 18.09: 63 kg, damer, final

Rodd:

  • 09.30: Singelsculler, damer, kvartsfinaler
  • 10.10: Singelsculler, herrar, kvartsfinaler
  • 10.50: Dubbelculler, damer, semifinal A/B 1
  • 11.00: Dubbelculler, damer, semifinal A/B 2
  • 11.10: Dubbelculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 11.20: Dubbelculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 11.30: Fyror, damer, återkval
  • 11.40: Fyror, herrar, återkval

Rugby

  • Från 14.00: Damer, placeringsmatcher och slutspel
  • 19.45: Damer, final

Segling

  • Från 12.10: iQFOiL, damer & herrar
  • Från 15.40: 49er, damer & herrar

Skytte

  • Trap, damer och herrar, kval
  • 09.30: Luftpistol 10 m, mixed, bronsmatch
  • 10.00: Luftpistol 10 m, mixed, final
  • 15.30: Trap, herrar, final

Surfing

  • 19.00: Herrar, kvartsfinaler
  • 21.24: Damer, kvartsfinaler
  • 23.48: Herrar, semifinaler

Simning

Förmiddagspass, från 11.00:

  • 200 m fjärilsim, herrar, försök
  • 100 m frisim, herrar, försök
  • 1500 m frisim, damer, försök
  • 100 m frisim, damer, försök
  • 200 m bröstsim, damer, försök
  • 4 x 200 m frisim, herrar, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m frisim, herrar, semifinaler
  • 20.41: 200 m fjärilsim, herrar, semifinaler
  • 20.57: 100 m ryggsim, damer, final
  • 21.03: 800 m frisim, herrar, final
  • 21.25: 100 m frisim, damer, semifinaler
  • 21.46: 200 m bröstsim, herrar, semifinaler
  • 21.59: 4 x 200 m frisim, herrar, final

Bordtennis

  • Från 12.00: Singel, damer & herrar
  • Från 12.00: Dubbel, damer & herrar

Tennis

  • Från 12.00: Singel och dubbel, damer & herrar

Triathlon

  • 08.00: Individuellt, herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)

31 juli

Bågskytte

  • Från 12.00: Individuellt, damer & herrar

Gymnastik

  • 17.30: Mångkamp, herrar, final

Badminton

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel

Basket

  • 11.00: Puerto Rico – Spanien, gruppspel, damer
  • 13.30: Kina – Serbien, gruppspel damer
  • 17.15: Ej klart- Serbien, gruppspel, herrar
  • 21.00: USA – Sydsudan, gruppspel, herrar

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer och herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer och herrar

Boxning

  • Från 11.00: Herrar 57 kg, 71 kg,
  • Från 12.04: Damer 75 kg, 60 kg

Kanotslalom

  • 15.30: Kanot, damer, semifinal
  • 17.25: Kanot, damer, final

Cykling, BMX

  • 13.10: Damer, freestyle park, final
  • 14.45: Herrar, freestyle park, final

Simhopp

  • 11.00: Synkroniserad 10 m, damer, final

Ridsport

  • Från 13.30: Sabel, lag herrar, slutspel
  • 20.30: Sabel, lag herrar, final

Fotboll, gruppspel damer

  • 17.00: Japan-Nigeria
  • 17.00: Brasilien-Spanien
  • 19.00: Zambia-Tyskland
  • 19.00: Australien-USA
  • 21.00: Nya Zeeland-Frankrike
  • 21.00: Colombia-Kanada

Handboll, gruppspel herrar

  • 09.00: Norge – Ungern
  • 11.00: Kroatien – Tyskland
  • 14.00: Spanien – Japan
  • 16.00: Slovenien – Sverige
  • 19.00: Frankrike – Egypten
  • 21.00: Danmark – Argentina

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (6 matcher)
  • Från 17.30: Gruppspel, herrar (2 matcher)

Judo

  • Från 10.00: Damer, 70 kg
  • Från 10.00: Herrar, 90 kg
  • 17.38: Damer, 70 kg, final
  • 18.09: Herrar, 90 kg, final

Rodd

  • 09.30: Lättvikt dubbelsculler, herrar, final C
  • 09.42: Lättvikt dubbelsculler, damer, final C
  • 09.54: Singelsculler, herrar, semifinal C/D 1
  • 10.04: Singelsculler, herrar, semifinal C/D 2
  • 10.14: Singelsculler, damer, semifinal C/D 1
  • 10.24: Singelsculler, damer, semifinal C/D 2
  • 10.34: Tvåa utan styrman, herrar, semifinal A/B 1
  • 10.44: Tvåa utan styrman, herrar, semifinal A/B 2
  • 10.54: Tvåa utan styrman, damer, semifinal A/B 1
  • 11.04: Tvåa utan styrman, damer, semifinal A/B 2
  • 11.14: Lättvikt dubbelsculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 11.24: Lättvikt dubbelsculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 11.34: Lättvikt dubbelsculler, damer, semifinal A/B 1
  • 11.44: Lättvikt dubbelsculler, damer, semifinal A/B 2
  • 12.02: Fyrsculler, herrar, final B
  • 12.14: Fyrsculler, damer, final B
  • 12.26: Fyrsculler, herrar, final A
  • 12.38: Fyrsculler, damer, final A

Segling

  • Från 12.10: 49er, damer & herrar
  • Från 14.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09:00: 50m gevär 3 positioner, herrar, kval
  • 09:00: Trap, damer, kval – Dag 2
  • 15:30: Trap, damer, final

Surfing

  • 01:00: Damernas semifinaler
  • 02.12: Herrarnas bronsmatch
  • 02.53: Damernas bronsmatch
  • 03.34: Herrarnas final
  • 04.15: Damernas final

Simning

Försökspass

  • 11.00: 200 m bröstsim, damer, försök
  • 11.00: 200 m ryggsim, herrar, försök
  • 11.00: 200 m fjärilsim, damer, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m frisim, damer, final
  • 20.36: 200 m fjärilsim, herrar, final
  • 20.42: 200 m fjärilsim, damer, semifinal
  • 21.04: 1500 m frisim, damer, final
  • 21.34: 200 m ryggsim, herrar, semifinal
  • 21.46: 200 m bröstsim, damer, semifinal
  • 22.08: 200 m bröstsim, herrar, final
  • 22.15: 100 m frisim, herrar, final

Bordtennis:

  • 10.00: Singel, damer & herrar, 16-delsfinaler
  • 15.00: Singel, damer & herrar, åttondelsfinaler
  • 20.00: Singel, damer & herrar, åttondelsfinaler

Tennis

  • Från 12.00: Singel och dubbel, herrar och damer

Triathlon

  • 08.00: Damer, individuellt, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar
  • Från 17.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

1 aug

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, damer och herrar, utslagsrunda

Gymnastik

  • 18.15: Mångkamp, damer, final

Friidrott

  • 07.30: 20 km gång, herrar, final
  • 09.20: 20 km gång, damer, final

Badminton

  • Från 08.30: Dubbel, damer, kvartsfinaler
  • Från 09.40: Singel, herrar, åttondelsfinal
  • Från 13.00: Dubbel, herrar, kvartsfinal
  • Från 18.30: Singel, damer, åttondelsfinal
  • Från 19.30: Dubbel, mixed, semifinaler

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Japan-Tyskland
  • 13.30: Australien-Kanada
  • 17.15: Frankrike-Nigeria
  • 21.00: Belgien-USA

Basket 3×3

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Boxning

  • Från 11.00: Damer 50 kg, 54 kg, 66 kg
  • Från 12.52: Herrar 63,5 kg, 92 kg

Kanotslalom

  • 15.30: Kajak, singel herrar, semifinal
  • 17.30: Kajak, singel herrar, final

Cykling, BMX

  • Från 20.00: Racing, damer och herrar

Ridsport

  • 11.00: Hoppning, lag, kval

Fäktning

  • Från 11.50: Florett, lag damer
  • 20.30: Florett, lag damer, final

Golf

  • 09.00: Herrar, första rundan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Nederländerna-Brasilien
  • 11.00: Sydkorea-Sverige
  • 14.00: Spanien-Ungern
  • 16.00: Angola-Frankrike
  • 19.00: Tyskland-Danmark
  • 21.00: Slovenien-Norge

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (4 matcher)
  • Från 17.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 100 kg, herrar
  • Från 10.00: 78 kg, damer
  • 17.38: 100 kg, herrar, final
  • 18.09: 78 kg, damer, final

Rodd

  • 09.30: Singelsculler, damer, semifinal A/B 1
  • 09.40: Singelsculler, damer, semifinal A/B 2
  • 09.50: Singelsculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 10.00: Singelsculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 10.10: Åtta, damer, återkval
  • 10.20: Åtta, herrar, återkval
  • 10.30: Dubbelsculler, damer, final B
  • 10.42: Dubbelsculler, herrar, final B
  • 10.54: Fyra, damer, final B
  • 11.06: Fyra, herrar, final B
  • 11.18: Dubbelsculler, damer, final A
  • 11.30: Dubbelsculler, herrar, final A
  • 11.50: Fyra, damer, final A
  • 12.10: Fyra, herrar, final A

Segling

  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 14.40: 49er, medaljsegling, damer & herrar
  • Från 15.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09.30: Gevär 50 m, herrar, final
  • 12.00: Gevär 50 m, damer, kval

Simning

Försökspass:

  • 11.00: 200 m ryggsim, damer, försök
  • 11.00: 50 m frisim, herrar, försök
  • 11.00: 200 m medley, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 200 m frisim, damer, försök

Finalpass:

  • 20.30: 200 m fjärilsim, damer, final
  • 20.37: 200 m ryggsim, herrar, final
  • 20.44: 50 m frisim, herrar, semifinal
  • 21.03: 200 m bröstsim, damer, final
  • 21.10: 200 m ryggsim, damer, semifinal
  • 21.34: 200 m medley, herrar, semifinal
  • 21.48: 4 x 200 m frisim, damer, final

Bordtennis

  • Från 10.00: Singel, damer, kvartsfinaler
  • Från 12.00: Singel, herrar, kvartsfinaler

Tennis

  • Från 12.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • Från 12.00: Singel, damer, semifinal
  • Från 12.00: Dubbel, damer, semifinal
  • Från 12.00: Dubbel, mixed, semifinal
  • 19.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 19.00: Singel, damer, semifinal

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)

2 aug

Bågskytte

  • Från 09.30: Lag, mixed, utslagsrunda
  • 16.43: Lag, mixed, final

Friidrott:

  • 10.05: Tiokamp 100m, herrar
  • 10.10: Slägga, herrar, kvalgrupp A
  • 10.15: Höjdhopp, damer, kval
  • 10.35: 100m, damer, försöksheat
  • 10.55: Tiokamp längdhopp, herrar
  • 11.05: 1500m, herrar, försöksheat 1
  • 11.35: Slägga, herrar, kvalgrupp B
  • 11.50: 100m, damer, försöksheat 1
  • 12.15: Tiokamp kulstötning, herrar
  • 18.00: Tiokamp höjdhopp, herrar
  • 18.10: 5 000m, damer, försöksheat
  • 18.15: Tresteg, damer, kval
  • 18.55: Diskus, damer, kval – grupp A
  • 19.10: 4x400m stafett, mixed, försöksheat
  • 19.45: 800m, damer, försöksheat 1
  • 20.10: Kulstötning, herrar, kval
  • 20.20: Diskus, damer, kval – grupp B
  • 20.50: Tiokamp 400m, herrar
  • 21.20: 10 000m, herrar, final

Badminton

  • 08.30: Dubbel, damer, semifinal
  • 09.40: Dubbel, damer, semifinal
  • 10.50: Dubbel, herrar, semifinal
  • 12.00: Dubbel, herrar, semifinal
  • 15.00: Dubbelmixed, bronsmatch
  • 16.10: Dubbelmixed, final
  • 17.40: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 18.50: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 20.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 21.10: Singel, herrar, kvartsfinal

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Japan-Ej klart
  • 13.30: Australien-Ej klart
  • 17.15: Kanada-Ej klart
  • 21.00: Frankrike-Tyskland

Basket 3×3

  • Från 09.30: Gruppspel, damer & herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Boxning

  • 15.30: 57 kg, damer, åttondelsfinaler
  • 16.34: 51 kg, herrar kvartsfinaler
  • 17.06: 80 kg, herrar kvartsfinaler
  • 17.38: +92 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 20.00: 57 kg, damer, åttondelsfinaler
  • 21.04: 51 kg, herrar kvartsfinaler
  • 21.36: 80 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 22.08: +92 kg, herrar kvartsfinaler

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, tidsförsök
  • 16.40: Kajakcross, herrar, tidsförsök

Cykling, BMX

  • Från 20.00: Race, damer och herrar, semifinaler
  • 21.35: Race, herrar, final
  • 21.50: Race, damer, final

Simhopp

  • 11.00: Synkroniserad hoppning 3 m, herrar, final

Ridsport

  • 14.00: Hoppning, lag, final

Fäktning

  • Från 13.30: Värja, herrar, slutspel
  • 20.30: Värja, herrar, final

Fotboll

  • 15.00: Kvartsfinal, herrar
  • 17.00: Kvartsfinal, herrar
  • 19.00: Kvartsfinal, herrar
  • 21.00: Kvartsfinal, herrar

Golf

  • 09.00: Herrar, andra rundan

Handboll, gruppspel herrar

  • 09.00: Ungern-Danmark
  • 11.00: Argentina-Frankrike
  • 14.00: Kroatien-Sverige
  • 16.00: Tyskland-Spanien
  • 19.00: Japan-Slovenien
  • 21.00: Norge-Egypten

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel damer och herrar

Judo

  • Från 10.00: +78 kg, damer
  • Från 10.00: +100 kg, herrar
  • 17.38: +78 kg, damer, final
  • 18.09: +100 kg, herrar, final

Rodd

  • 09:30 Singelsculler, herrar, final F
  • 09:42 Singelsculler, damer, final F
  • 09:54 Singelsculler, herrar, final E
  • 10:06 Singelsculler, damer, final E
  • 10:18 Singelsculler, herrar, final D
  • 10:30 Singelsculler, damer, final D
  • 10:42 Par, herrar, final B
  • 10:54 Par, damer, final B
  • 11:06 Lättvikts-dubbelsculler, herrar, final B
  • 11:18 Lättvikts-dubbelsculler, damer, final B
  • 11:30 Par, herrar, final A
  • 11:42 Par, damer, final A
  • 12:02 Lättvikts-dubbelsculler, herrar, final A
  • 12:22 Lättvikts-dubbelsculler, damer, final A

Segling

  • Från 12.00: 470, mixed
  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 14.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09.00: Skeet, herrar, kval
  • 09.00: Pistol 25 m, damer, kval
  • 09.30: Gevär 50 m, damer, final

Simning

  • 11:00: 100 m fjärilsim, herrar, försök
  • 11:00: 200 m medley, damer, försök
  • 11:00: 800 m frisim, damer, försök
  • 11:00: 4 x 100 m medley, mix, försök
  • 20:30: 50 m frisim, herrar, final
  • 20:39: 200 m ryggsim, damer, final
  • 20:49: 200 m medley, herrar, final
  • 21:09: 100 m fjärilsim, herrar, semifinal
  • 21:34: 200 m medley, damer, semifinal

Bordtennis

  • 10.00: Singel, damer, semifinal
  • 11.00: Singel, herrar, semifinal
  • 13.30: Singel, damer, semifinal
  • 14.30: Singel, herrar, semifinal

Tennis

  • 12.00: Singel, herrar, semifinal
  • 12.00: Singel, damer, bronsmatch
  • 12.00: Dubbel, herrar, bronsmatch
  • 12.00: Dubbel, mixed, bronsmatch
  • 19.00: Singel, herrar, semifinal
  • 19.00: Dubbel, mixed, final

Trampolin

  • 12.00: Damer, kval
  • 13.50: Damer, final
  • 18.00: Herrar, kval
  • 19.45: Herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

3 aug

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, damer, utslagsrunda
  • 14.46: Individuellt, damer, final

Gymnastik

  • 15.30: Fristående, herrar, final
  • 16.20: Hopp, damer, final
  • 17.10: Bygelhäst, herrar, final

Friidrott

  • 10.05: Tiokamp 110 m häck, herrar
  • 10.10: Stavhopp, herrar, kval
  • 10.35: 100 m, herrar försöksheat
  • 10.55: Tiokamp diskuskastning – Grupp A, herrar
  • 11.10:  800 m, damer återkvalheat
  • 11.45: 100 m, herrar omgång 1
  • 12.00: Tiokamp disku – Grupp B, herrar
  • 13.40: Tiokamp stavhopp, herrar
  • 19.10: Tiokamp spjut – Grupp A, herrar
  • 19.15: 1 500 m, herrar, återkvalheat
  • 19.35: Kula, herrar, final
  • 19.50: Damernas 100 m semifinal
  • 20.10: Tiokamp spjut – Grupp B, herrar
  • 20.20: Tresteg, damer, final
  • 20.55: 4 x 400 m mixstafett, final
  • 21.20: 100 m, damer, final
  • 21.45: Tiokamp 1500 m, herrar

Badminton

  • Från 08.30: Singel, damer, kvartsfinaler
  • 15.00: Dubbel, damer, bronsmatch
  • 16.10: Dubbel, damer, final

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Kina-Puerto Rico
  • 13.30: Serbien-Spanien
  • 17.15: Ej klart-USA
  • 21.00: Serbien-Sydsudan

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer och herrar

Boxning

  • 15.30: 57 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 16.02: 71 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 16.34: 50 kg, damer, kvartsfinaler
  • 17.06: 66 kg, damer, kvartsfinaler
  • 17.38: 60 kg, damer, semifinal
  • 20.00: 57 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 20.32: 71 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 21.04: 50 kg, damer, kvartsfinaler
  • 21.36: 66 kg, damer, kvartsfinaler
  • 22.08: 60 kg, damer, semifinal

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, första rundan
  • 16.40: Kajakcross, herrar, första rundan
  • 18.05: Kajakcross, damer, återkval
  • 18.45: Kajakcross, herrar, återkval

Cykel

  • 11.00: Linjelopp, herrar

Ridsport

  • 10.00: Dressyr, lag, final

Fäktning

  • Från 13.00: Sabel, lag, damer, utslagsrunda
  • 20.00: Sabel, lag, damer, final

Fotboll

  • 15.00: Kvartsfinal, damer
  • 17.00: Kvartsfinal, damer
  • 19.00: Kvartsfinal, damer
  • 21.00: Kvartsfinal, damer

Golf

  • 09.00: Herrar, tredje rundan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Ungern-Nederländerna
  • 11.00: Spanien-Frankrike
  • 14.00: Brasilien-Angola
  • 16.00: Slovenien-Sverige
  • 19.00: Norge-Tyskland
  • 21.00: Danmark-Sydkorea

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (6 matcher)

Judo

  • Från 08.00: Lag, mixed, utslagsrunda
  • 17.20: Lag, mixed, final

Rodd

  • 09.30: Singelsculler, damer, final C
  • 09.42: Singelsculler, herrar, final C
  • 09.54: Singelsculler, damer, final B
  • 10.06: Singelsculler, herrar, final B
  • 10.18: Singelsculler, damer, final A
  • 10.30: Singelsculler, herrar, final A
  • 10.50: Åtta, damer, final A
  • 11.10: Åtta, herrar, final A

Segling

  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 15.40: Nacra, mixed

Skytte

  • Skeet, herrar, kval dag 2
  • Skeet, damer, kval dag 1
  • 09.30: Pistol 25 m, damer, final
  • 15.30: Skeet, herrar, final

Simning

  • 11.00: 50 m fristil, damer, försök
  • 11.00: 1500 m fristil, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 100 m medley, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 100 m medley, damer, försök
  • 20.30: 100 m fjäril, herrar, final
  • 20.39: 50 m fristil, damer, semifinal
  • 20.59: 200 m medley, damer, final
  • 21.09: 800 m fristil, damer, final
  • 21.33: 4 x 100 m medley, mixed, final

Bordtennis

  • 13.30: Singel, damer, bronsmatch
  • 14.30: Singel, damer, final

Tennis

  • Singel, herrar, bronsmatch
  • Singel, damer, final
  • Singel, herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel damer
  • Från 17.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)

4 aug

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, herrar, utslagsrunda
  • 14.46: Individuellt, herrar, final

Gymnastik

  • 15.00: Ringar, herrar, final
  • 15.40: Barr, damer, final
  • 16.25: Hopp, herrar, final

Friidrott

  • 10.05: 3 000 m hinder, damer, första omgången
  • 10.20: Slägga, damer, kvalificering – Grupp A
  • 10.55: 200 m, damer, första omgången
  • 11.00: Längdhopp, herrar, kvalificering
  • 11.45: Slägga, damer, kvalificering – Grupp B
  • 11.50: 110 m häck, herrar, första omgången
  • 12.35: 400 m häck, herrar, första omgången
  • 19.05: 400 m, herrar, första omgången
  • 19.50: Höjdhopp, damer, final
  • 20.00: 100 m, herrar, semifinal
  • 20.30: Slägga, herrar, final
  • 20.40: 800 m, damer, semifinal
  • 21.15: 1 500 m, herrar, semifinal
  • 21.55: 100 m, herrar, final

Badminton

  • 08.30: Singel, damer, semifinal
  • 09.40: Singel, damer, semifinal
  • 10.50: Singel, herrar, semifinal
  • 12.00: Singel, herrar, semifinal
  • 15.00: Dubbel, herrar, bronsmatch
  • 16.10: Dubbel, herrar, final

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Japan-Belgien
  • 13.30: Kanada-Nigeria
  • 17.15: Tyskland-USA
  • 21.00: Australien-Frankrike

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Åttondelsfinaler, damer & herrar

Boxning

  • 11.00: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 11.00: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 11.32: 75 kg, damer, kvartsfinaler
  • 12.04: 54 kg, damer, semifinal
  • 12.20: 51 kg, damer, semifinal
  • 12.36: 63.5 kg, damer, semifinal
  • 12.52: 80 kg, herrar, semifinal
  • 13.08: 92 kg, herrar, semifinal
  • 15.30: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 16.02: 75 kg, damer, kvartsfinaler
  • 16.34: 54 kg, damer, semifinal
  • 16.50: 51 kg, damer, semifinal
  • 17.06: 63.5 kg, damer, semifinal
  • 17.22: 80 kg, herrar, semifinal
  • 17.38: 92 kg, herrar, semifinal

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, herrar, heat
  • 16.45: Kajakcross, damer, heat

Cykling

  • 14.00: Linjelopp, damer, final

Ridsport

  • 10.00: Dressyr, individuellt, final

Fäktning

  • Från 11.50: Florett, herrar, utslagsrunda
  • 20.30: Florett, herrar, final

Golf

  • 09.00: Herrar, fjärde rundan

Handboll, gruppspel herrar

  • 09:00: Sverige-Japan
  • 11:00: Egypten-Argentina
  • 14:00: Tyskland-Slovenien
  • 16:00: Ungern-Frankrike
  • 19:00: Danmark-Norge
  • 21:00: Spanien-Kroatien

Landhockey:

  • Från 10.00: Herrar, kvartsfinaler (4 matcher)

Segling

  • Från 12.00: ILCA, damer och herrar
  • Från 12.00: Nacra, mixed
  • Från 12.10: Formula Kite, damer och herrar
  • Från 17.00: 470, mixed

Skytte

  • 09:00: Pistol 25m Snabbskjutning, herrar kval – steg 1
  • 09:30: Skeet, damer kvalificering – dag 2
  • 15:30: Skeet, damer, final

Simning

  • 18.30: 50 m frisim, damer, final
  • 18.36: 1 500 m frisim, herrar, final
  • 19.12: 4×100 m medley, herrar, final
  • 19.35: 4×100 m medley, damer, final

Bordtennis

  • 13.30: Singel, herrar, bronsmatch
  • 14.30: Singel, herrar, final

Tennis

  • Dubbel, damer, bronsmatch
  • Singel, herrar, final
  • Dubbel, damer, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

5 aug

Gymnastik

  • 11.45: Barr, herrar, final
  • 12.36: Bom. damer, final
  • 13.31: Räck, herrar, final
  • 14.20: Fristående, damer, final

Konstsim

  • 19.30: Lag, teknisk rutin

Friidrott

  • 10.05: 400 m häck, herrar, första rundan
  • 10.10: Diskus, herrar, kvalifikation – Grupp A
  • 10.40: Stavhopp, damer, kvalifikation
  • 10.50: 400 m häck, damer, återkval
  • 11.20: 400 m, herrar, återkval
  • 11.35: Diskus, herrar, kvalifikation – Grupp B
  • 11.55: 400 m, damer, första rundan
  • 12.50: 200 m, damer, återkval
  • 19.00: Stavhopp, herrar, final
  • 19.04: 3000 m hinder, herrar, första rundan
  • 19.55: 200 m, herrar, första rundan
  • 20.30: Diskuskastning, damer, final
  • 20.45: 200 m, damer, semifinal
  • 21.10: 5000 m, damer, final
  • 21.45: 800 m, damer, final

Badminton

  • 09.45: Singel, damer, bronsmatch
  • 10.55: Singel, damer, final
  • 14.30: Singel, herrar, bronsmatch
  • 15.40: Singel, herrar, final

Basket 3×3

  • Från 17.30: Semfinaler, damer & herrar
  • 22.05: Damer, final
  • 22.35: Herrar, final

Beachvolley

  • Från 09.00: Åttondelsfinaler, damer & herrar

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, kvartsfinal
  • 15.52: Kajakcross, herrar, kvartsfinal
  • 16.15: Kajakcross, damer, semifinal
  • 16.28: Kajakcross, herrar, semifinal
  • 16.43: Kajakcross, damer, B-final
  • 16.48: Kajakcross, herrar, B-final
  • 16.55: Kajakcross, damer, final
  • 17.00: Kajakcross, herrar, final

Cykling, velodrom

  • 17.00: Lagsprint, damer, kval
  • 17.27: Lagförföljelse, herrar, kval
  • 18.55: Lagsprint, damer, första omgången
  • 19.09: Lagsprint, herrar, kval
  • 19.46: Lagsprint, damer, lopp om 7–8:e plats
  • 19.49: Lagsprint, damer, lopp om 5–6:e-plats
  • 19.53: Lagsprint, damer, lopp om brons
  • 19.58: Lagsprint, damer, final

Simhopp

  • 10.00: 10 m, damer, kval
  • 15.00: 10 m, damer, semifinal

Ridsport

  • 14.00: Hoppning, individuellt, kval

Fotboll

  • 18.00: Herrar, semifinal
  • 21.00: Herrar, semifinal

Landhockey

  • Från 10.00: Damer, kvartsfinaler

Segling

  • Från 12.00: Nacra, mixed
  • Från 12.00: Formula Kite, damer och herrar
  • Från 12.10: ILCA, damer och herrar
  • Från 17.00: 470, mixed

Skytte

  • 09.00: Skeet, lag mixed, kval
  • 09.30: Pistol 25 snabbskjutning, herrar, final
  • 15.00: Skeet, lag mixed, final

Sportklättring

  • 10:00: Herrarnas Boulder & Lead, Semifinal Boulder
  • 13:00: Damernas Speed, Kvalificering – Seedning
  • 13:40: Damernas Speed, Kvalificering Eliminering

Bordtennis

  • Från 10.00: Lag, damer & herrar, åttondelsfinaler

Triathlon

  • 08.00: Mixedstafett, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Herrar, kvartsfinaler

Vattenpolo

  • Från 12.00: Gruppspel, herrar (6 matcher)

Brottning

  • 15:00: Grekisk romersk, herrar 60kg åttondelsfinal
  • 15:00: Fristil, damer 68kg åttondelsfinal
  • 15:00: Grekisk romersk, herrar 130kg åttondelsfinal
  • 16:20: Grekisk romersk, herrar 60kg kvartsfinal
  • 16:20: Fristil, damer 68kg kvartsfinal
  • 16:20: Grekisk romersk, herrar 130kg kvartsfinal
  • 21:00: Grekisk romersk, herrar 60kg Semifinal
  • 21:20: Grekisk romersk, herrar 130kg semifinal
  • 21:40: Fristil, damer 68kg semifinal

6 aug

Konstsim

  • 19.30: Lag, fria rutinen

Friidrott

  • 10.05: 1 500 m, damer, första rundan
  • 10.20: Spjut, herrar, kvalificering – Grupp A
  • 10.50: 110 m häck, herrar, återkval
  • 11.15: Längdhopp, damer, kvalificering
  • 11.20: 400 m, damer, återkval
  • 11.50: Spjut, herrar, kvalificering – Grupp B
  • 12.30: 400 m häck, herrar, återkval
  • 13.00: 200 m, herrar, återkval
  • 19.35: 400 m, herrar, semifinal
  • 20.00: Slägg, damer, final
  • 20.07: 400 m häck, damer, semifinal
  • 20.20: Längdhopp, herrar, final
  • 20.50: 1 500 m, herrar, final
  • 21.10: 3 000 m hinder, damer, final
  • 21.40: 200 m, damer, final

Basket

  • Från 11.00: Herrar, kvartsfinaler

Beachvolley

  • Från 17.00: Kvartsfinaler, damer & herrar

Boxning

  • 21:30: 71 kg, herrar, semifinal
  • 21:46: 71 kg, herrar, semifinal
  • 22:02: 50 kg, damer, semifinal
  • 22:18: 50 kg, damer, semifinal
  • 22:34: 66 kg, damer, semifinal
  • 22:50: 66 kg, damer, semifinal
  • 23:06: 60 kg, damer, final

Kanot

  • 09:30: Kajak 500 m, fyrmans, herrar, försök
  • 10:00 Kajak 500 m, fyrmans, damer, försök
  • 10:30 Kanot 500 m, dubbel, herrar, försök
  • 11:00 Kanot 500 m, dubbel, damer, försök
  • 11:30 Kajak 500 m, dubbel, herrar, försök
  • 12:10 Kajak 500 m, dubbel, damer, försök
  • 13:10 Kajak 500 m, fyrmans, herrar, kvartsfinaler
  • 13:20 Kanot 500 m, dubbel, damer, kvartsfinaler
  • 13:50 Kanot 500 m, dubbel, herrar, kvartsfinaler
  • 14:10 Kajak 500 m, dubbel, damer, kvartsfinaler
  • 14:30 Kajak 500 m, dubbel, herrar, kvartsfinaler

Cykling, velodrom

  • 17:30: Kvalomgång, damernas lagförföljelse
  • 18:59: Första omgången, herrarnas lagsprint
  • 19:14: Första omgången, herrarnas lagförföljelse
  • 19:55: Placeringslopp för platser 7-8, herrarnas lagsprint
  • 19:58: Placeringslopp för platser 5-6, herrarnas lagsprint
  • 20:02: Bronslopp, herrarnas lagsprint
  • 20:07: Final, herrarnas lagsprint

Simhopp

  • 10.00: 3m, herrar, försök
  • 15.00: 10 m, damer, final

Ridsport

  • 10.00: Hoppning, individuellt, final

Fotboll

  • 18.00: Damer, semfinal
  • 21.00: Damer, semfinal

Handboll

  • 09.30: Damer, kvartsfinal
  • 13.30: Damer, kvartsfinal
  • 17.30: Damer, kvartsfinal
  • 21.30: Damer, kvartsfinal

Landhockey

  • 14.00 & 19.00: Semifinal, herrar

Segling

  • Från 12.00: Formula Kite, damer & herrar
  • Från 12.10: 470, mixed
  • 14.40: ILCA, medaljsegling, damer
  • Från 15.00: Nacra, mixed
  • 15.40: ILCA, medaljsegling, herrar

Skateboard

  • 12.30: Park, damer, kval
  • 17.30: Park, damer, final

Sportklättring

  • 10:00 Boulder & Lead, damer, Semi Boulder
  • 13:00 Speed, herrar, kvalificering – Seedning
  • 13:40 Speed, herrar, kvalificering – Eliminering

Bordtennis

  • 10.00: Lag, damer & herrar, åttondelsfinaler
  • 15.00: Lag, damer & herrar, kvartsfinaler
  • 20.00: Lag, damer & herrar, kvartsfinaler

Volleyboll

  • Från 09.00: Kvartsfinaler, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Kvarstsfinaler, damer

Brottning

  • 11.00: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 68 kg fristil, damer, återkval
  • 11.00: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 50 kg fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 50 kg fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.35: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.55: 50 kg fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 68 kg fristil, damer, bronsmatch
  • 21.15: 68 kg fristil, damer, final

7 aug

Konstsim

  • 19.30: Lag, akrobatisk rutin

Friidrott:

  • 07.30: Gång, maraton mixedstafett
  • 10.05: Höjdhopp, herrar, kval
  • 10.15: 100 m häck, damer, omgång 1
  • 10.25: Spjut, damer, kval – grupp A
  • 11.10: 5000 m, herrar, omgång 1
  • 11.50: Spjut, damer, kval – grupp B
  • 11.55: 800 m, herrar, omgång 1
  • 12.45: 1500 m, damer, återkval
  • 19.00: Stavhopp, damer, final
  • 19.05: 110 m häck, herrar, semifinal
  • 19.15: Tresteg, herrar, kval
  • 19.35: 400 m häck, herrar, semifinal
  • 20.02: 200 m, herrar, semifinal
  • 20.25: Diskus, herrar, final
  • 20.45: 400 m, damer, semifinal
  • 21.20: 400 m, herrar, final
  • 21.40: 3000 m hinder, herrar, final

Basket

  • Från 11.00: Damer, kvartsfinaler

Beachvolley

  • Från 17.00: Damer & herrar, kvartsfinaler

Boxning

  • 21.30: 57 kg, damer, semifinal
  • 21.46: 57 kg, damer, semifinal
  • 22.02: +92 kg, herrar, semifinal
  • 22.18: +92 kg, herrar, semifinal
  • 22.34: 63,5 kg, herrar, final
  • 22.51: 80 kg, herrar, final

Kanot

  • 09:30 Damernas kajak singel 500m heat
  • 10:40 Herrarnas kajak singel 1000m heat
  • 11:40 Herrarnas kanot singel 1000m heat
  • 13:30 Damernas kajak singel 500m kvartsfinaler
  • 14:10 Herrarnas kajak singel 1000m kvartsfinaler
  • 14:40 Herrarnas kanot singel 1000m kvartsfinaler

Cykling

  • 12:45: Herrarnas sprint, kvalificering
  • 13:26: Damernas keirin, första omgången
  • 13:52: Damernas lagförföljelse, första omgången
  • 14:30: Herrarnas sprint,
  • 15:10: Damernas keirin, återkval
  • 15:30: Herrarnas sprint,
  • 17:30: Herrarnas sprint, 16-delsfinaler
  • 18:04: Herrarnas lagförföljelse, placerignslopp 7–8
  • 18:10: Herrarnas lagförföljelse, placeringslopp 5-6
  • 18:25: Herrarnas lagförföljelse, placeringslopp 3–4
  • 18:33: Herrarnas lagförföljelse, final
  • 18:42: Herrarnas sprint, 16-delsfinaler återkval
  • 18:57: Damernas lagförföljelse, final
  • 19:38: Herrarnas sprint, åttondelsfinaler
  • 20:14: Herrarnas sprint, åttondelsfinaler återkval

Simhopp

  • 10.00: 3 m, herrar, semifinal
  • 15.00: 3 m, damer, försök

Golf

  • 09.00: Damer, första rundan

Handboll

  • 09.30: Herrar, kvartsfinal
  • 13.30: Herrar, kvartsfinal
  • 17.30: Herrar, kvartsfinal
  • 21.30: Herrar, kvartsfinal

Landhockey

  • 14.00: Damer, semifinal
  • 19.00: Damer, semifinal

Segling

  • Från 12.10: Formula Kite, damer & herrar
  • 14.40: Nacra, mixed, medaljrace
  • 15.40: 470, mixed, medaljrace

Skateboard

  • 12.30: Park, herrar, kval
  • 17.30: Park, herrar, final

Sportklättring

  • 10:00 Herrarnas Boulder & Lead, Semifinal – Lead
  • 12:28 Damernas Speed, Kvartsfinaler
  • 12:46 Damernas Speed, Semifinaler
  • 12:55 Damernas Speed, Final

Taekwondo

  • Från 09.00: 49 kg, damer, utslagsrunda
  • Från 09.10: 58 kg, herrar, utslagsrunda
  • 21.23: 49 kg, damer, final
  • 21.39: 58 kg, herrar, final

Volleyboll

  • 16.00 & 20.00: Herrar, semifinal

Vattenpolo

  • Från 14.00: Herrar, kvartsfinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 61 kg, herrar
  • 19.30: 49 kg, damer

Brottning

  • 11.00: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 50 kg, fristil, damer, återkval
  • 11.00: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 53 kg, fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 53 kg, fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.35: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.55: 53 kg, fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 50 kg, fristil, damer, bronsmatch

8 aug

Friidrott

  • 10.05: Sjukamp 100 m häck, damer
  • 10.25: Kula, damer, kval
  • 10.35: 100 m häck, damer, återkval
  • 11.05: Sjukamp höjdhopp, damer
  • 11.10: Stafett 4 x 100 m, damer, omgång 1
  • 11.35: Stafett 4 x 100 m, herrar, omgång 1
  • 12.00: 800 m, herrar, återkval
  • 19.35: 1500 m, damer, semifinal
  • 19.35: Sjukamp kulsa, damer
  • 20.00: Längdhopp, damer, final
  • 20.25: Spjut, herrar, final
  • 20.30: 200 m, herrar, final
  • 20.55: Sjukamp 200 m, damer
  • 21.25: 400 m häck, damer, final
  • 21.45: 110 m häck, herrar, final

Basket

  • 17.30: Herrar, semifinal
  • 21.00: Herrar, semifinal

Beachvolley

  • Från 17.00: Semifinaler, herrar och damer

Boxning

  • 21.30: 57 kg, herrar, semifinal
  • 21.46: 57 kg, herrar, semifinal
  • 22.02: 75 kg, damer, semifinal
  • 22.18: 75 kg, damer, semifinal
  • 22.34: 51 kg, herrar, final
  • 22.51: 54 kg, damer, final

Kanot

  • 10.30: Kanot, singel 200 m, damer, försök
  • 11.20: Kanot, dubbel 500 m, herrar, semifinal 1
  • 11.30: Kanot, dubbel 500 m, herrar, semifinal 2
  • 11.40: Kajak, fyrmans 500 m, damer, semifinal 1
  • 11.50: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, semifinal 1
  • 12.00: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, semifinal 2
  • 12.40: Kanot, singel 200 m, damer, kvartsfinal
  • 13.20: Kanot, dubbel 500 m, herrar, final B
  • 13.30: Kanot, dubbel 500 m, herrar, final A
  • 13.40: Kajak, fyrmans 500 m, damer, final A
  • 13.50: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, final A

Cykling – velodrom

  • 17:00 Herrarnas Omnium, Scratch Race 1/4
  • 17:18 Damernas Keirin, Kvartsfinaler
  • 17:38 Herrarnas Omnium, Tempo Race 2/4
  • 18:01 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler – Race 1
  • 18:15 Damernas Keirin, Semifinaler
  • 18:25 Herrarnas Omnium, Eliminationslopp 3/4
  • 18:47 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler – Race 2
  • 19:01 Damernas Keirin, placeringslopp 7-12
  • 19:11 Damernas Keirin, Final
  • 19:18 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler
  • 19:27 Herrarnas Omnium, Poänglopp 4/4
  • 20:04 Herrarnas Sprint, placeringslopp 5-8

Simhopp

  • 10.00: 3m, damer, semifinal
  • 15.00: 3 m, herrar, final

Fotboll:

  • 17.00: Herrar, bronsmatch

Golf

  • 09.00: Damer, andra rundan

Handboll

  • 16.30: Damer, semifinal
  • 21.30: Damer, semifinal

Landhockey

  • 14.00: Herrar, bronsmatch
  • 19.00: Herrar, final

Simning, öppet vatten

  • 07.30: 10 km, damer, final

Modern femkamp

  • 11.00: Fäktning, herrar, rankningsomgång
  • 14.30: Fäktning, damer, rankningsomgång

Rytmisk sportgymnastik

  • 10.00: Individuell mångkamp, del 1
  • 15.00: Individuell mångkamp, del 2

Segling

  • Från 11.00: Formula Kite, damer & herrar, semifinaler
  • Från 15.37: Formula Kite, damer & herrar, finaler

Sportklättring

  • 10:00: Damer Boulder & Lead, Semifinal Lead
  • 12:28: Herrar Speed, Kvartsfinaler
  • 12:46: Herrar Speed, Semifinaler
  • 12:55: Herrar Speed, Final

Bordtennis

  • 10.00: Lag, herrar, semifinal
  • 15.00: Lag, damer, semifinal
  • 20.00: Lag, damer, semifinal

Taekwondo

  • Från 09.00: 68 kg, herrar, utslagsrunda
  • Från 09.10: 57 kg, damer, utslagsrunda
  • 21.23: 68 kg, herrar, final
  • 21.38: 57 kg, damer, final

Volleyboll

  • 16.00: Damer, semifinal
  • 20.00: Damer, semifinal

Vattenpolo

  • 13.00: Damer, placeringsmatcher 5–8
  • 14.35: Damer, semifinal
  • 18.00: Damer, placeringsmatcher 5–8
  • 19.35: Damer, semifinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 59 kg, damer, final
  • 19.30: 73 kg, herrar, final

Brottning

  • 11.00: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 53 kg, fristil, damer, återkval
  • 11.00: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 57 kg, fristil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 57 kg, fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 86 kg, fristil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 57 kg, fristil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 57 kg, fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 86 kg, fristil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 57 kg, fristil, herrar, semifinal
  • 18.35: 86 kg, fristil, herrar, semifinal
  • 18.55: 57 kg, fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 53 kg, fristil, damer, bronsmatch
  • 21.15: 53 kg, fristil, damer, final

9 aug

Konstsim

  • 19.30: Par, teknisk rutin

Friidrott

  • 10.05 Sjukamp längdhopp, damer
  • 10.40 4×400 m, damer, första omgången
  • 11.05 4×400 m, herrar, första omgången
  • 11.20 Sjukamp spjut Grupp A, damer
  • 11.30 800 m semifinal, herrar
  • 12.05 100 m häck semifinal, damer
  • 12.30 Sjukamp spjut, Grupp B, damer
  • 19.40 Kula final, damer
  • 19.45 4×100 m final, herrar
  • 20.00 400 m final, damer
  • 20.10 Tresteg final, herrar
  • 20.15 Sjukamp 800 m, damer
  • 20.55 10 000 m final, damer
  • 21.45 400 m häck final, herrar

Basket

  • 17.30: Damer, semifinal
  • 21.00: Damer, semifinal

Beachvolley

  • 21.30: Damer, bronsmatch
  • 22.30: Damer, final

Boxning

  • 21.30: 71 kg, herrar, final
  • 21.47: 50 kg, damer, final
  • 22.34: 92 kg, herrar, final
  • 22.51: 66 kg, damer, final

Breakdance

  • 16.00: B-Girls, grupp
  • 20.00: B-girls, kvartsfinaler och semifinaler
  • 21.14: B-girls, brons
  • 21.23: B-girls, final

Kanot

  • 10:30: Kanot, damer 500m dubbel, semifinal 1
  • 10:40: Kanot, damer 500m dubbel, semifinal 2
  • 10:50: Kajak, damer 500m dubbel, semifinal 1
  • 11:00: Kajak, damer 500m dubbel, semifinal 2
  • 11:10: Kajak, herrar 500m dubbel, semifinal 1
  • 11:20: Kajak, herrar 500m dubbel, semifinal 2
  • 11:30: Kanot, herrar 1000m singel, semifinal 1
  • 11:40: Kanot, herrar 1000m singel, semifinal 2
  • 12:40: Kanot, damer 500m dubbel, final B
  • 12:50: Kanot, damer 500m dubbel, final A
  • 13:00: Kajak, damer 500m dubbel, final B
  • 13:10: Kajak, damer 500m dubbel, final A
  • 13:20: Kajak, herrar 500m dubbel, final B
  • 13:30: Kajak, herrar 500m dubbel, final A
  • 13:40: Kanot, herrar 1000m singel, final B
  • 13:50: Kanot, herrar 1000m singel, final A

Cykling – velodrom

  • 14:00: Damernas sprint, Kvalificering
  • 14:41: Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 14:48: Damernas sprint, 32-dels-finaler
  • 15:29: Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 15:38: Damernas sprint, Återkval
  • 15:52: Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 18:00: Herrarnas sprint, Final, Lopp 1
  • 18:09: Damernas Madison, Final
  • 19:02: Herrarnas sprint, Final, Lopp 2
  • 19:10: Damernas sprint, 16-delsfinaler
  • 19:38: Herrarnas sprint, finaler – Avgörande
  • 19:58: Damernas sprint, 16-delsfinaler återkval

Simhopp

  • 10.00: 10 m, herrar, försök
  • 15.00: 3 m, damer, final

Fotboll

  • 15.00: Damer, bronsmatch
  • 18.00: Damer, final

Golf

  • 09.00: Damer, tredje rundan

Handboll

  • 16.30: Herrar, semifinal
  • 21.30: Herrar, semifinal

Landhockey

  • 14.00: Damer, bronsmatch
  • 20.00: Damer, final

Simning, öppet vatten

  • 07.30: 10 km, herrar, final

Modern femkamp

  • Från 13.00: Herrar

Rytmisk gymnastik

  • 10.00: Trupp, mångkamp, del 1
  • 11.15: Trupp, mångkamp, del 2
  • 15.30: Individuell, mångkamp, final

Sportklättring

  • 10.15: Bolder och Lead, herrar, final boulder
  • 12.28: Boulder och Lead, herrar, final lead

Bordtennis

  • 10.00: Lag, herrar, bronsmatch
  • 15.00: Lag, herrar, final

Taekwondo

  • Från 09.00: 67 kg, damer, utslagsrunda
  • Från 09.10: 80 kg, herrar, utslagsrunda
  • 21.23: 67 kg, damer, final
  • 21.39: 80 kg, herrar, final

Volleyboll

  • 16.00: Herrar, bronsmatch

Vattenpolo

  • 13.00: Herrar, placeringsmatcher 5–8
  • 14.35: Herrar, semifinal
  • 18.00: Herrar, placeringsmatcher 5–8
  • 19.35: Herrar, semifinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 89 kg, herrar, final
  • 19.30: 71 kg, damer, final

Brottning

  • 11.00: 57 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 57 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 86 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.30: 74 kg, fristil herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 62 kg, fristil damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 125 kg, fristil herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 74 kg, fristil herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 62 kg, fristil damer, kvartsfinal
  • 12.50: 125 kg, fristil herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 74 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.35: 125 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.55: 62 kg, fristil damer, semifinal
  • 19.30: 57 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 19.55: 57 kg, fristil herrar, final
  • 20.05: 86 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 20.30: 86 kg, fristil herrar, final
  • 20.50: 57 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 21.15: 57 kg, fristil damer, final

10 aug

Konstsim

  • 19.30: Par, fria rutinen

Friidrott

  • 08.00: Maraton, herrar
  • 19.10: Höjdhopp, herrar, final
  • 19.25: 800 m, herrar, final
  • 19.40: Spjut, damer, final
  • 19.45: 100 m häck, damer, final
  • 20.00: 5000 m, herrar, final
  • 20.25: 1500 m, damer, final
  • 21.12: 4 x 400 m stafett, herrar, final
  • 21.22: 4 x 400 m stafett, damer, final

Basket

  • 11.00: Herrar, bronsmatch
  • 21.30: Herrar, final

Beachvolley

  • 21.00: Herrar, bronsmatch
  • 22.30: Herrar, final

Boxning

  • 21.30: 57 kg, damer, final
  • 21.47: 57 kg, herrar, final
  • 22.34: 75 kg, damer, final
  • 22.51: +92 kg, herrar, final

Breakdance

  • 16.00: B-Boys, grundomgång
  • 20.00: B-Boys, kvartsfinaler
  • 20.45: B-Boys, semifinaler
  • 21.14: B-Boys, bronsmatch
  • 21.23: B-Boys, final

Kanot

  • 10.30: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 1
  • 10.40: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 2
  • 10.50: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 3
  • 11.00: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 4
  • 11.10: Kajak, herrar 1000 m singel, semifinal 1
  • 11.20: Kajak, herrar 1000 m singel, semifinal 2
  • 11.40: Kanot, damer 200 m singel, semifinal 1
  • 11.50: Kanot, damer 200 m singel, semifinal 2
  • 12.40: Kajak, damer 500 m singel, final C
  • 12.50: Kajak, damer 500 m singel, final B
  • 13.00: Kajak, damer 500 m singel, final A
  • 13.10: Kajak, herrar 1000 m singel, final B
  • 13.20: Kajak, herrar 1000 m singel, final A
  • 13.40: Kanot, damer 200 m singel, final B
  • 13.50: Kanot, damer 200 m singel, final A

Cykling – velodrom

  • 17:00 – Damernas sprint, åttondelsfinaler
  • 17:19 – Herrarnas keirin, första omgången
  • 17:50 – Damernas sprint, åttondelsfinaler återkval
  • 17:59 – Herrarnas madison, final
  • 19:07 – Damernas sprint, kvartsfinaler – Lopp 1
  • 19:21 – Herrarnas keirin, återkval
  • 19:49 – Damernas sprint, kvartsfinaler – Lopp 2
  • 20:14 – Damernas sprint, kvartsfinaler – avgörande lopp

Simhopp

  • 10.00: 10 m, herrar, semifinal
  • 15.00: 10 m, herrar, final

Fotboll

  • 17.00: Damer, final

Golf

  • 09.00: Damer, fjärde rundan

Handboll

  • 10.00: Damer, bronsmatch
  • 15.00: Damer, final

Modern femkamp

  • Från 09.30: Damer

Rytmisk gymnastik

  • 14.00: Trupp, mångkamp, final

Sportklättring

  • 10.15: Boulder & Lead, damer, final Boulder
  • 12.28: Boulder & Lead, damer, final Lead

Bordtennis

  • 10.00: Damer, lag, bronsmatch
  • 15.00: Damer, lag, final

Taekwondo

  • Från 09.00: +80 kg, herrar, utslagsrunda
  • Från 09.10: +67 kg, damer, utslagsrunda
  • 21.23: +80 kg, herrar, final
  • 21.39: +67 kg, damer, final

Volleyboll

  • 13.00: Herrar, final
  • 17.15: Damer, bronsmatch

Vattenpolo

  • 09.00: Damer, placeringsmatch 7–8
  • 10.35: Damer, bronsmatch
  • 14.00: Damer, placeringsmatch 5–6
  • 15.35: Damer, final
  • 19.35: Herrar, placeringsmatch 7–8

Brottning

  • 11.00: 74 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 62 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 125 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.30: 65 kg, fristil herrar, 1/8 final
  • 11.30: 76 kg, fristil damer, 1/8 final
  • 11.30: 97 kg, fristil herrar, 1/8 final
  • 12.30: 65 kg, fristil herrar, 1/4 final
  • 12.50: 76 kg, fristil damer, 1/4 final
  • 12.50: 97 kg, fristil herrar, 1/4 final
  • 18.15: 65 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.35: 97 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.55: 76 kg, fristil damer, semifinal
  • 19.30: 74 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 19.55: 74 kg, fristil herrar, final
  • 20.05: 125 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 20.30: 125 kg, fristil herrar, final
  • 20.50: 62 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 21.15: 62 kg, fristil damer, final

11 aug

Friidrott

  • 08.00: Maraton, damer

Basket

  • 11.30: Damer, bronsmatch
  • 15.30: Damer, final

Cykling – velodrom

  • 11:00: Damer Omnium, Scratch Race 1/4
  • 11:22: Damer Sprint, Semifinaler – Lopp 1
  • 11:29: Herrar Keirin, Kvartsfinaler
  • 11:50: Damer Sprint, Semifinaler – Lopp 2
  • 11:57: Damer Omnium, Tempo Race 2/4
  • 12:18: Damer Sprint, Semifinaler – Avgörande
  • 12:25: Damer Sprint, Lopp om 5:e-8:e plats
  • 12:29: Herrar Keirin, Semifinaler
  • 12:45: Damer Sprint, Finaler – Lopp 1
  • 12:53: Damer Omnium, Eliminationslopp 3/4
  • 13:15: Damer Sprint, Finaler – Lopp 2
  • 13:23: Herrar Keirin, Lopp om 7-12:e plats
  • 13:32: Herrar Keirin, Final
  • 13:44: Damer Sprint, Final
  • 13:56: Damer Omnium, Poänglopp 4/4

Handboll

  • 09.00: Herrar, bronsmatch
  • 13.30: Herrar, final

Volleyboll

  • 13.00: Damer, final

Vattenpolo

  • 09.00: Herrar, match om plats 5–6
  • 10.35: Herrar, bronsmatch
  • 14.00: Herrar, final

Tyngdlyftning

  • 11.30: 81 kg, damer

Brottning

  • 11.00: 65 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 76 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 97 kg, fristil herrar, återkval
  • 12.00: 65 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 12.25: 65 kg, fristil herrar, final
  • 12.35: 97 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 13.00: 97 kg, fristil herrar, final
  • 13.20: 76 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 13.45: 76 kg, fristil damer, final

Svenska medaljhopp under Sommarspelen i Paris 2024

När sommarspelen i Paris startar så kommer vi som vanligt ha förhoppningar på våra svenska atleter. Men vilka ska vi hålla ett extra öga på? Vilka svenska idrottare har en god chans att ta medalj, och när under sommar-OS i Paris 2024 kommer de att tävla?

”Vilka svenskar ska vi hålla ett extra öga på under sommar-OS i Paris 2024?”

Sveriges trupp är fastställd och även om vi kan drömma om medaljer i alla grenar, så är det inte särskilt troligt! Det finns ett par svenskar under sommarspelen som på programmet har en större chans att ta medalj än andra. Vi har samlat några av dem med favoritstämpel på sig här nedan och allt du behöver veta om tider!

Armand Duplantis satte nyligen ett nytt världsrekord i stavhopp – med nya skor. Arkivbild.

Armand Duplantis

Av alla svenskar under de olympiska spelen så är Armand Duplantis den med störst vinstchans! Duplantis är regerande olympisk mästare och kommer in som stor favorit att göra om bedriften under sommar-OS i Paris 2024!

  • 3 augusti 10:10 – Stavhoppskval
  • 5 augusti 19:00 – Stavhoppsfinal

Sarah Sjöström i OS 2024

Sarah Sjöström

En av världens mest framgångsrika simmare på damsidan tar sig till OS i Paris med sikte på medalj. Sarah Sjöström ställer i damernas 50 meter frisim under de olympiska spelen i Paris och är ett av våra absolut största guldhopp!

  • 3 augusti 20:39 – Semifinaler 50 meter frisim
  • 4 augusti 18:30 – Final 50 meter frisim

Daniel Ståhl

Daniel Ståhl

Diskuskastaren Daniel Ståhl kommer till OS i Paris som regerande mästare. Kommer han att försvara titeln i augusti 2024, när det avgörs? Ståhl är en av våra stora medaljhopp och de datum han tävlar bör man ringa in!

  • 5 augusti 10:10 – Diskuskval
  • 7 augusti 20:25 – Diskusfinal

Jonatan Hellvig/David Åhman

Vilka är dessa två kanske ni tänker? Den svenska duon är favoriter till guld i beachvolleyboll! Paret som numera är världsettor har ett EM-guld och ett VM-silver i bagaget. Ringa in de datum dessa två är på programmet och njut av beachvolleyboll i världsklass!

  • 27 juli – 4 augusti – Gruppspel
  • 5 augusti – Åttondelsfinal
  • 6 augusti – Kvartsfinaler
  • 7 augusti – Kvartsfinaler
  • 8 augusti 17:00 – Semifinaler
  • 10 augusti 22:30 – Final
Axel Andersson, bettingproffs

Axel Anderson

Bettingproffs och spelläggare

Om skribenten

Jag heter Axel Andersson och är ett stort sportfan sedan barnsben som föddes med en stryktipskupong i handen och en Newcastletröja på magen. Engelsk fotboll har alltid legat mig nära hjärtat och forsätter göra. Även tennis och dart är två sporter som ligger nära mitt hjärta. Just dessa tre sporter har hjälpt mig att kunna leva på spel senaste 6 åren.

Vill du hänga på mina andelsspel hittar du dem här.